Snoreplastyka iniekcyjna – przebieg zabiegu
Zabieg jest krótki i bezbolesny. W dniu jego wykonania pacjent może wrócić do domu. Snoreplastykę iniekcyjną przeprowadza się bowiem przy znieczuleniu miejscowym, więc przez cały zabieg jest się świadomym, a jednocześnie nie odczuwa się bólu i żadnego dyskomfortu. Efekty są widoczne bardzo długo.
Snoreplastyka w leczeniu chrapania
Chrapanie jest uciążliwe zarówno dla samego chrapiącego, jak i dla jego bliskich. Rzadko jednak jest leczone, choć powinno to być standardem, bo może być przyczyną wielu chorób i dolegliwości. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na całkowite pozbycie się chrapania jest snoreplastyka iniekcyjna.
Chrapanie i bezdechy senne w aż 80% przypadków wynikają ze zbyt wiotkiego podniebienia. Wprawdzie zdarza się, że powstają też w wyniku polipów w nosie, obrzęków spowodowanych alergiami czy przeziębieniami, przerostu migdałków podniebiennych i gardłowych oraz kilku innych dolegliwości, które odciskają swoje piętno na drogach oddechowych, ale zdecydowanie najczęściej diagnozuje się chrapanie i bezdech senny wynikające ze zbyt wiotkiego podniebienia.
Jeśli podniebienie się obniża, zmniejsza się kanał, którym płynie powietrze podczas oddychania. Musi więc przyspieszyć, co wprawia w drgania luźną część podniebienia. Te ruchy wywołują dźwięk chrapania. Nie to jest jednak najgorsze. Jeśli podniebienie zapadnie się całkowicie – co wcale nie jest takie rzadkie – dochodzi do bezdechów sennych, czyli kilku, a nawet kilkunastosekundowych przerw w oddychaniu podczas snu. Nie jest to irytujące dla osób postronnych, ale dużo bardziej niebezpieczne dla cierpiącego na tę dolegliwość.
Chrapanie, a zwłaszcza bezdechy senne, powodują bowiem niedotlenienie krwi. Następstwem tego jest osłabienie odporności całego układu immunologicznego i większa podatność na choroby, ale też rozwój dolegliwości wieńcowych. Nieleczone chrapanie może być nawet przyczyną udaru i zawału serca. Osoby mające bezdechy senne oraz chrapiące mogą też budzić się w nocy – nawet kilkanaście razy, są niewyspane i poddenerwowane. Mają kłopoty z zapamiętywaniem, dłuższą koncentracją, są też przemęczone.
Niewątpliwie trzeba więc leczyć chrapanie i bezdechy senne. Najpierw trzeba jednak zdiagnozować jego przyczyny. Jeśli – co zdarza się zdecydowanie najczęściej – chrapanie wynika ze zbyt wiotkiego podniebienia, można zastosować snoreplastykę iniekcyjną, by je usztywnić.
Leczenie chrapania – cennik
Sprawdź cennik lub zadzwoń