Zabiegi

Snoreplastyka iniekcyjna – przebieg zabiegu

Zabieg jest krótki i bezbolesny. W dniu jego wykonania pacjent może wrócić do domu. Snoreplastykę iniekcyjną przeprowadza się bowiem przy znieczuleniu miejscowym, więc przez cały zabieg jest się świadomym, a jednocześnie nie odczuwa się bólu i żadnego dyskomfortu. Efekty są widoczne bardzo długo.

Snoreplastyka w leczeniu chrapania

Chrapanie jest uciążliwe zarówno dla samego chrapiącego, jak i dla jego bliskich. Rzadko jednak jest leczone, choć powinno to być standardem, bo może być przyczyną wielu chorób i dolegliwości. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na całkowite pozbycie się chrapania jest snoreplastyka iniekcyjna.

Chrapanie i bezdechy senne w aż 80% przypadków wynikają ze zbyt wiotkiego podniebienia. Wprawdzie zdarza się, że powstają też w wyniku polipów w nosie, obrzęków spowodowanych alergiami czy przeziębieniami, przerostu migdałków podniebiennych i gardłowych oraz kilku innych dolegliwości, które odciskają swoje piętno na drogach oddechowych, ale zdecydowanie najczęściej diagnozuje się chrapanie i bezdech senny wynikające ze zbyt wiotkiego podniebienia.

Jeśli podniebienie się obniża, zmniejsza się kanał, którym płynie powietrze podczas oddychania. Musi więc przyspieszyć, co wprawia w drgania luźną część podniebienia. Te ruchy wywołują dźwięk chrapania. Nie to jest jednak najgorsze. Jeśli podniebienie zapadnie się całkowicie – co wcale nie jest takie rzadkie – dochodzi do bezdechów sennych, czyli kilku, a nawet kilkunastosekundowych przerw w oddychaniu podczas snu. Nie jest to irytujące dla osób postronnych, ale dużo bardziej niebezpieczne dla cierpiącego na tę dolegliwość.

Chrapanie, a zwłaszcza bezdechy senne, powodują bowiem niedotlenienie krwi. Następstwem tego jest osłabienie odporności całego układu immunologicznego i większa podatność na choroby, ale też rozwój dolegliwości wieńcowych. Nieleczone chrapanie może być nawet przyczyną udaru i zawału serca. Osoby mające bezdechy senne oraz chrapiące mogą też budzić się w nocy – nawet kilkanaście razy, są niewyspane i poddenerwowane. Mają kłopoty z zapamiętywaniem, dłuższą koncentracją, są też przemęczone.

Niewątpliwie trzeba więc leczyć chrapanie i bezdechy senne. Najpierw trzeba jednak zdiagnozować jego przyczyny. Jeśli – co zdarza się zdecydowanie najczęściej – chrapanie wynika ze zbyt wiotkiego podniebienia, można zastosować snoreplastykę iniekcyjną, by je usztywnić.

Komentarz lekarza

dr n. med. Dmitry Tretiakow
poradnia laryngologiczna

Ten zabieg ma za zadanie utwardzenie zbyt wiotkiego podniebienia, którego wibracje podczas snu wywołują chrapanie. W celu osiągnięcia tego efektu w kilka miejsc pod śluzówkę podniebienia wstrzykuje się niewielką ilość specjalnego leku, powodującego tworzenie się w ciągu następnych kilku, a najwyżej kilkunastu tygodni, tkanki włóknistej. Nowo powstająca tkanka przypomina w pewnym sensie tkankę bliznowatą – jest sztywna, a więc mniej podatna na wibracje, niż normalna tkanka występująca w podniebieniu. Dzięki temu chrapanie powinno się zmniejszyć lub ustąpić.