Zabiegi

Snoreplastyka iniekcyjna – przebieg zabiegu

Zabieg jest krótki i bezbolesny. W dniu jego wykonania pacjent może wrócić do domu. Snoreplastykę iniekcyjną przeprowadza się bowiem przy znieczuleniu miejscowym, więc przez cały zabieg jest się świadomym, a jednocześnie nie odczuwa się bólu i żadnego dyskomfortu. Efekty są widoczne bardzo długo.

Snoreplastyka w leczeniu chrapania

Chrapanie jest uciążliwe zarówno dla samego chrapiącego, jak i dla jego bliskich. Rzadko jednak jest leczone, choć powinno to być standardem, bo może być przyczyną wielu chorób i dolegliwości. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na całkowite pozbycie się chrapania jest snoreplastyka iniekcyjna.

Chrapanie i bezdechy senne w aż 80% przypadków wynikają ze zbyt wiotkiego podniebienia. Wprawdzie zdarza się, że powstają też w wyniku polipów w nosie, obrzęków spowodowanych alergiami czy przeziębieniami, przerostu migdałków podniebiennych i gardłowych oraz kilku innych dolegliwości, które odciskają swoje piętno na drogach oddechowych, ale zdecydowanie najczęściej diagnozuje się chrapanie i bezdech senny wynikające ze zbyt wiotkiego podniebienia.

Jeśli podniebienie się obniża, zmniejsza się kanał, którym płynie powietrze podczas oddychania. Musi więc przyspieszyć, co wprawia w drgania luźną część podniebienia. Te ruchy wywołują dźwięk chrapania. Nie to jest jednak najgorsze. Jeśli podniebienie zapadnie się całkowicie – co wcale nie jest takie rzadkie – dochodzi do bezdechów sennych, czyli kilku, a nawet kilkunastosekundowych przerw w oddychaniu podczas snu. Nie jest to irytujące dla osób postronnych, ale dużo bardziej niebezpieczne dla cierpiącego na tę dolegliwość.

Chrapanie, a zwłaszcza bezdechy senne, powodują bowiem niedotlenienie krwi. Następstwem tego jest osłabienie odporności całego układu immunologicznego i większa podatność na choroby, ale też rozwój dolegliwości wieńcowych. Nieleczone chrapanie może być nawet przyczyną udaru i zawału serca. Osoby mające bezdechy senne oraz chrapiące mogą też budzić się w nocy – nawet kilkanaście razy, są niewyspane i poddenerwowane. Mają kłopoty z zapamiętywaniem, dłuższą koncentracją, są też przemęczone.

Niewątpliwie trzeba więc leczyć chrapanie i bezdechy senne. Najpierw trzeba jednak zdiagnozować jego przyczyny. Jeśli – co zdarza się zdecydowanie najczęściej – chrapanie wynika ze zbyt wiotkiego podniebienia, można zastosować snoreplastykę iniekcyjną, by je usztywnić.

Leczenie chrapania – cennik

Sprawdź cennik lub zadzwoń

Komentarz lekarza

dr hab. n. med. Dmitry Tretiakow
poradnia laryngologiczna

Ten zabieg ma za zadanie utwardzenie zbyt wiotkiego podniebienia, którego wibracje podczas snu wywołują chrapanie. W celu osiągnięcia tego efektu w kilka miejsc pod śluzówkę podniebienia wstrzykuje się niewielką ilość specjalnego leku, powodującego tworzenie się w ciągu następnych kilku, a najwyżej kilkunastu tygodni, tkanki włóknistej. Nowo powstająca tkanka przypomina w pewnym sensie tkankę bliznowatą – jest sztywna, a więc mniej podatna na wibracje, niż normalna tkanka występująca w podniebieniu. Dzięki temu chrapanie powinno się zmniejszyć lub ustąpić.