Zabiegi

USG Doppler żył w Gdańsku

Badanie USG Doppler żył to nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które pozwala na ocenę przepływu krwi w żyłach za pomocą specjalnej sondy ultrasonograficznej. Emituje ona fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i odbiera, tworząc obraz przepływu krwi w badanych żyłach.

USG dopplerowskie jest stosowane w diagnostyce chorób naczyniowych, takich jak żylaki, zakrzepica żył głębokich, czy zatorowość płucna. Dzięki badaniu można ocenić przepływy naczyniowe i wykryć ewentualne zwężenia, niedrożności, a także zlokalizować ewentualne skrzepliny.

W trakcie badania pacjent zwykle leży na łóżku, natomiast lekarz nakłada na jego skórę specjalny żel, który ułatwia przepływ fali dźwiękowej między sondą a skórą. Po czym przesuwa sondę po skórze, uzyskując na monitorze obraz przepływu krwi w badanej żyle.

Kiedy warto wykonać USG Doppler żył?

Gdy występują objawy takie, jak bóle, obrzęki lub uczucie ciężkości w kończynach, a także pojawiają się na nich owrzodzenia lub przebarwienia, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą i wykonać badanie USG Doppler żył.

Zadbaj o swoje zdrowie i umów się na konsultację już dziś: +48 794 795 738

W Lifemedica możliwe jest wykonanie trzech rodzajów USG dopplerowskiego:

  • USG Doppler tt kończyn górnych i dolnych – umożliwia ocenę przepływu krwi w tętnicach kończyn górnych czy dolnych. Dzięki temu można wykryć wiele chorób naczyniowych (np. miażdżycę).
  • USG Doppler tętnic szyjnych – pozwala na ocenę przepływu krwi w tętnicach szyjnych i ocenę skuteczności leczenia chorób naczyniowych. Dzięki temu badaniu można wykryć zwężenia naczyń krwionośnych. Są one bardzo groźne, ponieważ prowadzą do niedokrwienia mózgu.
  • USG Doppler żył kończyn górnych i dolnych – pomaga w ocenie przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych oraz górnych. Badanie zrobione odpowiednio wcześnie, pomaga wykryć zakrzepicę. Pozwala też poznać przyczynę żylaków u pacjentów z chorobą żylną.

Badanie to jest także wykonywane przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi, w celu dokładnej oceny struktury i przepływu krwi w żyłach, co pozwala na zaplanowanie odpowiedniego leczenia oraz minimalizację ryzyka powikłań. Może być wykonywane u kobiet ciężarnych.

Na pewno nurtuje Cię wiele pytań, jeśli chodzi o badanie Dopplera – np. jak się przygotować? Badanie nie wymaga się od pacjenta jakichś specjalnych przygotowań, Jednak zaleca, aby w dniu badania unikać stosowania kosmetyków na skórę w okolicy badanych naczyń.

Badanie USG Doppler jest bezpieczne i nieinwazyjne. Jego wynik umożliwia lekarzowi natychmiastowe, precyzyjne zdiagnozowanie choroby oraz dobór odpowiedniego leczenia.

USG Doppler – cennik

Sprawdź cennik lub zadzwoń +48 794 795 738