Zabiegi

USG jamy brzusznej jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem. Podpowiadamy, jak przygotować się do usg w Lifemedica w Gdańsku.

USG jamy brzusznej (usg brzucha) jest podstawowym badaniem stosowanym we współczesnej  diagnostyce obrazowej. Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale ultradźwiękowe różnej częstotliwości i stanowi jedno z najbardziej bezpiecznych i nieinwazyjnych badań.

USG jamy brzusznej pozwala na dokładną ocenę narządów takich, jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy oraz drogi żółciowe, a także trzustki, śledziony nerek, pęcherza moczowego, jajników, czy przestrzeni zaotrzewnowej. USG brzucha pomocne jest również przy ocenie jelit.

USG jamy brzusznej (usg brzucha) – jak wygląda badanie?

Badanie jest całkowicie bezbolesne i polega na skanowaniu brzucha pacjenta głowicą pokrytą żelem, który umożliwia transmisję ultradźwięków wewnątrz ciała.

Wskazania do wykonania badania

USG jamy brzusznej zaleca się przede wszystkim w diagnostyce różnego rodzaju bólów brzucha oraz wszelkich niepokojących sygnałów takich jak np. odchylenia w badaniach laboratoryjnych oraz w przypadku:

  • wymiotów
  • krwi w moczu oraz nieprawidłowych stolcach (krew, śluz)
  • powiększenia obwodu brzucha
  • szybkiej utraty wagi
  • gorączce o nieznanej przyczynie powyżej 7 dni
  • pogarszających się podstawowych badaniach laboratoryjnych

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Dorosłym pacjentom oraz dzieciom od 6 roku życia na dwa dni przed planowanym badaniem nie zaleca się spożywania wzdymających pokarmów, a na 6 godzin przed badaniem nie jeść, nie pić gazowanych napojów i nie żuć gumy. Na dwie godziny przed badaniem wypić około 1,5 l wody.  Na badanie pacjent zgłasza się z wypełnionym pęcherzem.

W przypadku noworodków, niemowlaków oraz dzieci do 6 roku życia badanie można wykonać od razu bez przygotowania.