Zabiegi

Badanie USG nadgarstka i ręki polega na ocenie tkanek miękkich oraz powierzchni kości za pomocą ultradźwięków. Lekarz podczas badania przykłada do badanego miejsca głowicę aparatury pokrytą żelem. W ten sposób, na monitorze aparatu USG powstaje obraz w czasie rzeczywistym. Na jego podstawie, lekarz wykonuje opis, do którego załącza zdjęcia.

USG nadgarstka i ręki – kiedy wykonać?

Badanie USG nadgarstka i ręki najczęsciej wykonuje się z powodu ostrego i przewklekłego bólu, zabrzurzeń ruchomości poszczególnych stawów, guzów, czy oceny zmian pourazowych, zwyrodnieniowych oraz zapalnych. Bardzo często USG nadgarstka i ręki wykonuje się, aby ocenić nerwy pośrodkowe i łokciowe, głównie pod kątem zespołów uciskowych – zespołu cieśni nadgarstka oraz usidlenia nerwu łokciowego w obrębie kanału Guyona.

Jakie struktury oceniane są w badaniu USG nadgarstka i ręki?

Podczas badania lekarz ocenia staw promieniowo – nadgarstkowy, stawy śródnadgarstkowe, nadgarstkowo – śródręczne, śródręczno – paliczkowe oraz międzypaliczkowe. A także: aparat więzadłowy, nerw promieniowy i łokciowy, ścięgna mięśni prostowników i zginaczy wraz z ich pochewkami. Bardzo ważnym elementem badania jest ocena dynamiczna, podczas której oceniana jest ruchomość czynna i bierna ścięgien, więzadeł, kości względem siebie

Badanie USG nadgarstka i ręki nie wymaga specjalnego przygotowania.