Zabiegi

Podczas USG piersi lekarz przeprowadzający badanie bada tkanki piersi pod kontem nieprawidłowości, takich jak:  wycieku z brodawek, zmian widocznych w mammografii, rezonansie magnetycznym. Badanie usg piersi pozwala również na ocenę tkanek sutka pod kątem obecności zmian ogniskowych, szerokość przewodów mlekowych oraz ich zawartość oraz grubość i strukturę skóry sutka. Podczas badania można ocenić także ukrwienie zmian ogniskowych i węzłów chłonnych stosując technikę dopplerowską

Każdorazowo, w trakcie badania USG lekarz wykonuje również USG dołów pachowych, ze względu na fakt, iż w tych miejscach (w węzłach chłonnych) najczęściej pojawiają się przerzuty u pacjentek chorych na raka piersi.

W trakcie badania USG – jeżeli lekarz – zaobserwuje zmianę ogniskową – może od razu określić, czy jest ona lita, płynna, czy mieszana. Zmiany dobrze ograniczone o gładkim zarysie są najczęściej łagodne, natomiast zmiany o szpiczastych, nierównych granicach mogą zwiastować poważne choroby, w tym raka piersi.  Badanie USG piersi nie wymaga specjalnego przygotownia. Przed badaniem, lekarz poprosi pacjentkę o zdjęcie ubrania od pasa w górę.

Jak wygląda USG piersi?

USG piersi jest bezbolesne oraz nieszkodliwe. Dobrze tolerowane przez pacjentki.  Tak, jak w przypadku innych USG, badanie piersi wykonuje się za pomocą przyłożonej do skóry pacjentki głowicy wcześniej posmarowanej żelem. Podczas badania pacjetka znajduje się w pozycji leżącej, czasami – choć rzadziej – bocznej. Po zakończonym badaniu, pacjentka otrzymuje opis. Warto pamiętać, że regularne badania USG piersi to pierwszy i najważniejszy element profilaktyki raka piersi.

Zalety USG piersi

  • USG może być powtarzane dowolną liczbę razy, bez konieczności zachowywania odstępów pomiędzy kolejnymi badaniami
  • Jest szybkie, bezbolesne i bardzo dokładne. Aby wykonać USG piersi nie potrzebujemy skierowania od lekarza.
  • Podczas badania USG lekarz widzi tkanki, z jakich składają się piersi – czyli tkanki miękkie, zdecydowanie lepiej niż podczas badania rentgenowskiego.
  • USG piersi pozwala wykryć zmiany chorobowe u kobiet, których piersi składają się głównie z tkanki gruczołowej
  •  Pozwala ustalić charakter zmian w piersiach w niektórych przypadkach, kiedy nie jest to możliwe za pomocą MRTG.