Zabiegi

USG oraz zdjęcie rentgenowskie stawu kolanowego to badania, które wykonuje się w celu szczegółowej oceny stawu. Badanie wykonuje się najpierw w pozycji leżącej ze swobodnie ułożoną kończyną. Następnie lekarz prosi pacjenta o zmianę pozycji, dzięki czemu możliwe jest dokładniejsze wykonanie badania. Podczas USG stawu kolanowego ocenia się również dół podkolanowy.

Trzy główne wskazania do wykonania badania USG kolana  to przede wszystkim urazy  kolana, zmiany w przebiegu chorób reumagologicznych (najczęściej reumatoidalne zapalenie stawów -RZS i u dzieci młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów MIZS), ocena guzów okolicy kolana wyczuwalnych palpacyjnie. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Urazy:

Urazy w obrębie stawu kolanowego mogą być ostre lub przewlekłe. Zazwyczaj, równolegle z urazem występuje obrzęk połączony z ograniczeniem ruchu stawu.

Podczas badania USG stawu kolanowego lekarz może stwierdzić:

  • wysięk w stawie
  • uszkodzenie więzadeł, mięśni lub ścięgien
  • uszkodzenie chrząstki na kłykciach kości udowej
  • uszkodzenie łąkotek
  • zapalenie kaletek
  • wolne ciała śródstawowe

USG kolana w chorobach reumatologicznych:

Tradycyjne zdjęcie rentgenowskie wciąż jest podstawowym badaniem u pacjentów z zapaleniem stawu. Warto jednak pamiętac, że zdjęcie rentgenowskie obrazuje głównie kości. Wobec powyższego, nie pozwala na bezpośrednią ocenę tkanek miękkich stawu i struktur okołostawowych, takich jak chrząstki, torebka stawowa, błona maziowa, ścięgna, kaletki czy więzadła. Dlatego badania USG i zdjęcie rentgenowskie doskonale się uzupełniają.

USG w ocenie tej grupy pacjentów wykorzystuje się głównie do:

  •  oceny wysięku w stawie
  •  oceny przerostu błony maziowej oraz jej ukrwienia
  •  różnicowanie wysięku od łuszczki zapalnej w obrębie stawu, kaletkach, pochewkach ścięgien
  •  rozpoznawanie pęknięcia ścięgien

Guzy w okolicach stawu kolanowego:

Bardzo często pacjenci samodzielnie znajdują niepokojącą zmianę. Zdarza się również, że to podczas badania USG stawu kolanowego lekarz przypadkowo stwierdza guza.

W przypadku występowania guza w kolanie, rola badania polega przede wszystkim na określeniu charakteru zmiany – czy jest ona lita, płynna oraz z jakiej struktury się składa. Lekarz może zlecić również dodatkowe badania.

USG kolana po operacji:

U pacjentów po przebytej operacji kolana USG pozwala rozpoznać krwiak, ropień, przestrzenie płynowe oraz septyczne zapalenie stawu. Umożliwia również wykonywanie procedur interwencyjnych z kontrolą położenia igły w czasie rzeczywistym.