Podcięcie migdałków u dziecka należy do najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych u małych pacjentów. Inna nazwa tej procedury medycznej to tonsillotomia lub tonsilotomia. Migdałki chronią przed patogenami obecnymi w środowisku zewnętrznym, jednak kiedy dochodzi do ich przerostu warto rozważyć wykonanie zabiegu zmniejszenia ich. Sprawdź, jak przebiega oraz jakie są wskazania do przeprowadzenia go.
Podcięcie migdałków u dziecka – wskazania
Wskazaniem do zabiegu podcięcia (zmniejszenia) migdałków jest ich trwale utrzymujący się przerost, a w związku z nim występowanie takich objawów jak:
- bezdech senny,
- chrapanie,
- trudności z przełykaniem,
- problemy z oddychaniem,
- zaburzenia mowy wynikające z przerostu,
- problemy ze słuchem.
O zakwalifikowaniu do zabiegu jakim jest podcięcie migdałków u dziecka nie decyduje sam przerost, ale intensywność towarzyszących mu objawów klinicznych. Konieczne jest nie zbadanie małego pacjenta, ale również przeprowadzenie dokładnego wywiadu. Zazwyczaj usuwa się od 30 do 60% objętości migdałków – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).
Podcięcie migdałków u dziecka – przeciwwskazania
Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przed podjęciem decyzji o zabiegu, pod kątem wynikających z niego korzyści dla dziecka. Przeciwwskazaniami są:
- zły ogólny stan zdrowia,
- aktywna infekcja dróg oddechowych
- zażywanie leków rozrzedzających krew,
- uczulenie na środek znieczulający.
Przygotowanie do tonsilotomii (zmniejszenie migdałków u dziecka)
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja laryngologiczna, a także anestezjologiczna – w związku z podaniem znieczulenia. W dniu operacji dziecko powinno być w dobrym, ogólnym stanie zdrowia (bez aktywnych infekcji) oraz na czczo.
Podcięcie migdałków u dziecka – przebieg zabiegu
Zabieg wykonujemy u dzieci od trzeciego roku życia. Polega on na częściowym przycięciu nadmiaru tkanki w obrębie migdałków podniebiennych. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, a pacjent znajduje się w pozycji leżącej z głową odchyloną do tyłu.
Czas trwania zabiegu to około 30 – 45 minut.
Tonsilotomia – zalecenia po zabiegu
Przez kilka dni po zabiegu zalecana jest płynna lub półpłynna dieta oraz unikanie gorących, ostrych i kwaśnych pokarmów. Przez tydzień do dziesięciu dni należy unikać aktywności fizycznych o dużej intensywności. W tym czasie zalecany jest odpoczynek, a w razie potrzeby zażywanie leków przeciwbólowych.
Tonsilotomia – cena
Sprawdź cennik lub zadzwoń!
Umów się na zabieg podcięcia migdałków – zadzwoń +48 794 795 738
FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI
1. Jak wyglądają powiększone migdałki u dzieci?
Gdy dziecko otwiera buzię migdałki powinny być niewidoczne – ukryte w łukowatych zagłębieniach błon śluzowych podniebienia. Podczas zabiegu usuwana jest część, która rozrasta się poza ten obszar. Znacznie powiększone migdałki to takie, które zajmują mniej więcej połowę odległości między łukami a języczkiem
2. Dlaczego należy zmniejszyć powiększone migdałki u dziecka
W przypadku częstych infekcji przerośnięte migdałki sprzyjają namnażaniu się bakterii. Jedynie częściowe ich usunięcie pozwala zwiększyć drożność dróg oddechowych i pokarmowych, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji immunologicznych.
3. Jak zmniejszyć migdałki u dziecka?
Zabieg może być przeprowadzony chirurgicznie lub laserowo. O wyborze odpowiedniej metody decyduje lekarz laryngolog, po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta.
4. Czy zmniejszenie migdałków u dziecka jest bolesne?
Nie, dziecko nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas zabiegu, ponieważ jest on wykonywany w znieczuleniu ogólnym.
Bibliografia
1. Gryczyńska D., Migdałki – stały dylemat laryngologów i pediatrów, „Medycyna Biologiczna”, październik-grudzień 2009, zeszyt 4
2. Morawska A. i wsp., Analiza wskazań i wyników leczenia operacyjnego przerostu pierścienia Waldeyera u dzieci, „Otorynolaryngologia”, Nr 6(4) / 2007
3. Mrówka-Kata K. i wsp., Wskazania do usunięcia migdałków podniebiennych, „Forum Medycyny Rodzinnej”, Tom 3, Nr 2 / 2009
4. Waśniewska E., Nowak K., Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych i przerost migdałka gardłowego „Przewodnik Lekarza”, Nr 5/10/2002