Zabiegi

Podcięcie migdałków u dziecka należy do najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych u małych pacjentów. Inna nazwa tej procedury medycznej to tonsillotomia lub tonsilotomia. Migdałki chronią przed patogenami obecnymi w środowisku zewnętrznym, jednak kiedy dochodzi do ich przerostu warto rozważyć wykonanie zabiegu zmniejszenia ich. Sprawdź, jak przebiega oraz jakie są wskazania do przeprowadzenia go.

Podcięcie migdałków u dziecka – wskazania

Podcięcie migdałkówWskazaniem do zabiegu podcięcia (zmniejszenia) migdałków jest ich trwale utrzymujący się przerost, a w związku z nim występowanie takich objawów jak:

  • bezdech senny,
  • chrapanie,
  • trudności z przełykaniem,
  • problemy z oddychaniem,
  • zaburzenia mowy wynikające z przerostu,
  • problemy ze słuchem.

dmitry-tretiakow-miniO zakwalifikowaniu do zabiegu jakim jest podcięcie migdałków u dziecka nie decyduje sam przerost, ale intensywność towarzyszących mu objawów klinicznych. Konieczne jest nie zbadanie małego pacjenta, ale również przeprowadzenie dokładnego wywiadu. Zazwyczaj usuwa się od 30 do 60% objętości migdałków – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Podcięcie migdałków u dziecka – przeciwwskazania

Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przed podjęciem decyzji o zabiegu, pod kątem wynikających z niego korzyści dla dziecka. Przeciwwskazaniami są:

  • zły ogólny stan zdrowia,
  • aktywna infekcja dróg oddechowych
  • zażywanie leków rozrzedzających krew,
  • uczulenie na środek znieczulający.

Przygotowanie do tonsilotomii (zmniejszenie migdałków u dziecka)

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja laryngologiczna, a także anestezjologiczna – w związku z podaniem znieczulenia. W dniu operacji dziecko powinno być w dobrym, ogólnym stanie zdrowia (bez aktywnych infekcji) oraz na czczo.

Podcięcie migdałków u dziecka – przebieg zabiegu

Zabieg wykonujemy u dzieci od trzeciego roku życia. Polega on na częściowym przycięciu nadmiaru tkanki w obrębie migdałków podniebiennych. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, a pacjent znajduje się w pozycji leżącej z głową odchyloną do tyłu.

Czas trwania zabiegu to około 30 – 45 minut.

Tonsilotomia – zalecenia po zabiegu

Przez kilka dni po zabiegu zalecana jest płynna lub półpłynna dieta oraz unikanie gorących, ostrych i kwaśnych pokarmów. Przez tydzień do dziesięciu dni należy unikać aktywności fizycznych o dużej intensywności. W tym czasie zalecany jest odpoczynek, a w razie potrzeby zażywanie leków przeciwbólowych.

Tonsilotomia – cena

Sprawdź cennik lub zadzwoń!

Umów się na zabieg podcięcia migdałków – zadzwoń +48 794 795 738

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Jak wyglądają powiększone migdałki u dzieci?

Gdy dziecko otwiera buzię migdałki powinny być niewidoczne – ukryte w łukowatych zagłębieniach błon śluzowych podniebienia. Podczas zabiegu usuwana jest część, która rozrasta się poza ten obszar. Znacznie powiększone migdałki to takie, które zajmują mniej więcej połowę odległości między łukami a języczkiem

2. Dlaczego należy zmniejszyć powiększone migdałki u dziecka

W przypadku częstych infekcji przerośnięte migdałki sprzyjają namnażaniu się bakterii. Jedynie częściowe ich usunięcie pozwala zwiększyć drożność dróg oddechowych i pokarmowych, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji immunologicznych.

3. Jak zmniejszyć migdałki u dziecka?

Zabieg może być przeprowadzony chirurgicznie lub laserowo. O wyborze odpowiedniej metody decyduje lekarz laryngolog, po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta.

4. Czy zmniejszenie migdałków u dziecka jest bolesne?

Nie, dziecko nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas zabiegu, ponieważ jest on wykonywany w znieczuleniu ogólnym.


Bibliografia

1. Gryczyńska D., Migdałki – stały dylemat laryngologów i pediatrów, „Medycyna Biologiczna”, październik-grudzień 2009, zeszyt 4
2. Morawska A. i wsp., Analiza wskazań i wyników leczenia operacyjnego przerostu pierścienia Waldeyera u dzieci, „Otorynolaryngologia”, Nr 6(4) / 2007
3. Mrówka-Kata K. i wsp., Wskazania do usunięcia migdałków podniebiennych, „Forum Medycyny Rodzinnej”, Tom 3, Nr 2 / 2009
4. Waśniewska E., Nowak K., Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych i przerost migdałka gardłowego „Przewodnik Lekarza”, Nr 5/10/2002