Aktualności

Polska jest liderem w Europie pod względem otyłości 11-latków. Większość z nich będzie chorobliwie otyłymi dorosłymi. Umrą średnio 15 lat wcześniej, niż ich koledzy. Wciąż bowiem mało osób wie, że otyłość można leczyć operacyjnie, a zmniejszenie żołądka i inne zabiegi są refundowane przez NFZ. W Trójmieście przeprowadza się 350 takich zabiegów rocznie, co czyni Gdański Uniwersytet Medyczny jednym z wiodących ośrodków w Europie.

Operacyjne zmniejszanie żołądka czyli zabieg z zakresu chirurgii bariatrycznej, stosuje się tylko u pacjentów, którzy przejdą wcześniejszą kwalifikację. Wykonuje się go tylko u osób w wieku 18-65 lat, nie zmagających się z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego, a przede wszystkim nieskutecznie próbujących się odchudzać. Indeks masy ciała (BMI), obliczany m.in. na podstawie wzrostu i wagi, powinien wynosić u nich co najmniej 35. Przed zabiegiem trzeba też przejść trzymiesięczny okres przygotowawczy pod okiem dietetyka oraz psychologa. Proces ten jest nadzorowany przez chirurga bariatrycznego.

– Polega on na nauce jedzenia i nauce tego, jak myśleć o jedzeniu. Właściwie przygotowany pacjent tuż po operacji, kiedy anatomia jego przewodu pokarmowego zostanie zmieniona, potrafi kontrolować swój nawyk jedzenia i poprzez niewłaściwe spożywanie pokarmów nie doprowadzi do zagrażających mu sytuacji. Odpowiednio dobierane składniki pokarmowe pozwolą na prawidłowe gojenie się organizmu. Sygnałem mówiącym o tym, że pacjent jest odpowiednio przygotowany, jest utrata przez niego ok. 10% masy ciała – mówi dr hab. n. med. Łukasz Kaska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Poradni Chirurgii Bariatrycznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Operacja to jednak nie tylko walka z nadwagą, ale też groźnymi chorobami: cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią, bezdechem sennym, astmą. Szacuje się, że jej przeprowadzenie aż 10-krotnie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci.

GUM-ed wiodącym ośrodkiem w Europie

Operacje przeprowadza się w Centrum Medycyny Inwazyjnej w Klinice Chirurgii Ogólnej Endokrynologicznej i Transplantacyjnej (Szpitalu Chirurgicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ). Średnio jest ich 350 rocznie, co czyni z tego ośrodka jeden z wiodących w Europie.

– Stosuje się u nas pełne spektrum najbardziej aktualnych bariatrycznych procedur operacyjnych, a zabiegi wykonywane są metodą laparoskopową. Dzięki metodom małoinwazyjnym pacjenci przechodzą szybką rekonwalescencję – mówi koordynator zespołu, szczycącego się ponad 10-letnim doświadczeniem, dr hab. n. med. Łukasz Kaska.

Efekty operacyjnego leczenia otyłości

Co ciekawe, niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że operacyjne leczenie otyłości jest refundowane przez NFZ. Tymczasem jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Pacjenci po operacjach tracą średnio 70-80% nadwagi oraz większość chorób metabolicznych związanych z otyłością. Przy dużej utracie ciała można też zniwelować we współpracujących klinikach nadmiar skóry.

– Chirurgia otyłości chorobliwej ma pomóc w trwałej utracie masy ciała oraz poprawie ogólnego stanu zdrowia, poprzez wyleczenie chorób wtórnych do otyłości. Pozwala to znacznie ograniczyć ryzyko przedwczesnego zgonu – podkreśla dr n. med. Marta Stankiewicz z Poradni Bariatrycznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

UWAGA: Uruchomiliśmy konsultacje telemedyczne - szczegóły