Aktualności

Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną częstego kataru, uczucia zatkanego nosa, krwotoków, a także problemów ze swobodnym oddychaniem. Przegroda nosowa to ścianka, biegnąca od czubka nosa po część nosową gardła, dzieląc jamę nosową na dwie części. Zbudowana jest z części błoniastej, chrzęstnej oraz kostnej. W idealnej sytuacji powinna być ułożona symetrycznie, jednakże nie zawsze tak jest. Wówczas może być konieczna operacja przegrody nosowej.

W naszej placówce krzywą przegrodą nosa zajmuje się
specjalista laryngolog dr n. med. Dmitry Tretiakow
Umów konsultację +48 794 795 738

Krzywa przegroda nosowa – objawy

krzywa przegroda nosowaSkrzywiona przegroda nosowa może mieć dość niecharakterystyczne objawy. Najpowszechniejszy to uczucie zatkanego nosa, zarówno obu dziurek jednocześnie, jak i naprzemienne zatykanie dziurek oraz zatykanie tylko jednej. Ponadto u takich pacjentów często może pojawiać się infekcja górnych dróg oddechowych, a także silna infekcja gardła i ucha.

Jeśli odczuwasz problemy związane z zatkanym nosem czy częstymi infekcjami – umów wizytę u specjalisty laryngologa +48 794 795 738

Krzywa przegroda – dolegliwości

Co więcej, efektem skrzywienia przegrody nosowej może być chrapanie, bóle głowy oraz krwawienia z nosa. Niektórzy pacjenci skarżą się również na kłopoty z węchem oraz zatykanie się uszu.

Krzywa przegroda nosa- przyczyny

Istnieją różne przyczyny determinujące skrzywienie przegrody nosowej. Może być to zarówno efekt wrodzonej wady, jak i deformacji powstałej w trakcie ciąży, porodu lub urazu w późniejszym życiu. Uważa się, że największą grupę ryzyka stanowią osoby do 25. roku życia, bo do tego momentu kształtuje się przegroda. Nie oznacza to jednak, że osoby powyżej tego wieku nie mogą ulec urazom, np. w wyniku uderzenia.

Dr Dmitry TretiakowPlastyka przegrody nosa pozwala udrożnić nos, polepszyć wentylację zatok nosa oraz skuteczność leczenia farmakologicznego w przypadku przewlekłego zapalenia zatok nosa (alergiczne, bakteryjne, grzybicze). Skrzywienie przegrody nosa jest zmianą stałą, którą się nie da naprawić za pomocą leków i jedyna możliwością leczenia w tym przypadku jest operacjamówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Krzywa przegroda nosowa – operacja

Operacja krzywej przegrody nosowej to najskuteczniejsze rozwiązanie w przypadku tej dolegliwości. Najczęstszym rozwiązaniem jest septoplastyka, która polega na poprawieniu chrząstki oraz kości przegrody. Czasem septoplastyka nosa zostaje uzupełniona o rozwiązanie, jakim jest konchoplastyka. Konchoplastyka nosa polega na poprawieniu małżowin nosowych.

W przypadku takiej dolegliwości, jak skrzywiona przegroda nosowa, operacja jest najskuteczniejszym rozwiązaniem. Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą). Znieczulenie miejscowe stosowane jest bardzo rzadko. Cały zabieg, podczas którego korygowana jest skrzywiona przegroda nosowa trwa około godzinę i jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia można wrócić do domu.

Po zabiegu, przez około tydzień, powinno się odpoczywać. Niewskazany jest wysiłek fizyczny (intensywnego należy unikać przez trzy tygodnie), korzystanie z sauny, gorące kąpiele, loty samolotem oraz nurkowanie.

Umów zabieg septoplastyki w naszej placówce +48 794 795 738

Efekty zabiegu septoplastyki

Podsumowanie

Korekta przegrody nosowej pozwala na znaczne podniesienie komfortu życia pacjentów. Operacja jest stosunkowo prosta i nie wymaga bardzo długiej rekonwalescencji. Krzywa przegroda nosowa potrafi wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dlatego nie czekaj, popraw komfort swojego życia i już dziś umów się na konsultację u laryngologa.

Bibliografia

1. Alsowey A, Abdulmonaem G, Elsammak A, Fouad Y: Diagnostic Performance of Multidetector Computed Tomography (MDCT) in Diagnosis of Sinus Variations [w:] „Polish Journal of Radiology”, 2018, s. 713-725
2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
3. Kucybała I, Janik K, Ciuk S, Storman D, Urbanik A: Nasal Septal Deviation and Concha Bullosa – Do They Have an Impact on Maxillary Sinus Volumes and Prevalence of Maxillary Sinusitis? [w:] „Polish Journal of Radiology”, 2018, s. 126-133
4. Kulczyński B: Krwawienia z nosa [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2003, s. 117-119