Zatkany nos – chyba każdy zetknął się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Brak możliwości zaczerpnięcia swobodnie oddechu powoduje ogromny dyskomfort. Przyczyn takiego stanu może być wiele, choć najczęściej jest to po prostu katar spowodowany przeziębieniem lub alergią. Jak niwelować uczucie zatkanego nosa?
Jeśli doskwiera Ci stale zatkany nos – umów się na konsultację
z naszym specjalistą dr hab n. med. Dmitry Tretiakow
Zadzwoń +48 794 795 738
Zatkany nos – przyczyny
Potencjalnych przyczyn zatkanego nosa może być bardzo dużo najczęściej jest to jednak infekcja lub reakcja alergiczna. Inne to:
- ciało obce,
- polipy nosa,
- wady rozwojowe,
- urazy,
- nowotwory,
- krzywa przegroda nosowa,
- stosowanie hormonalnej antykoncepcji,
- uzależnienie od kropli do nosa.
Ciągle zatkany nos – diagnostyka
W znacznej większości przypadków zatkany nos nie musi być diagnozowany. Wystarczy stosowanie domowych metod, aby po około tygodniu dolegliwości samoistnie minęły. Jeżeli jednak po siedmiu dniach mamy ciągle zatkany nos, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Pierwszym krokiem jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Kolejnym rynoskopia – badanie nosa oraz nosogardła. W niektórych przypadkach zalecone mogą zostać dalsze badania, na przykład z krwi. Jeżeli zajdzie taka konieczność, pacjent zostanie poproszony o skonsultowanie się z innym specjalistą – np. alergologiem.
Umów wizytę u laryngologa
Sprawdź przegrodę +48 794 795 738
Co na zatkany nos? Leczenie
Szczegółowa diagnostyka z pewnością pomoże odpowiedzieć na pytanie, co na zatkany nos zadziała najlepiej. To bardzo istotna kwestia, ponieważ skuteczne leczenie pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych powikłań. Oczywiście, forma leczenia jest uzależniona od przyczyn zatkania nosa. U alergików będzie to przede wszystkim ograniczenie ekspozycji na alergen, w niektórych wypadkach odczulanie, a czasem konieczne będzie stosowanie odpowiednich leków.
W przypadku przedłużającego się przeziębienia, które jest oporne na domowe leczenie i stosowanie środków bez recepty, konieczne może okazać się włączenie antybiotyków. W takim przypadku konieczne jest zwalczenie infekcji.
Metody chirurgiczne stosowane są z kolei w takich przypadkach, jak: wady rozwojowe, polipy, nowotwory, urazy, skrzywienie przegrody lub w niektórych przypadkach obecności ciała obcego w nosie. W Lifemedica oferujemy możliwość wykonania szeregu innowacyjnych zabiegów (np. septoplastyka, mukotomia), po wcześniejszych konsultacjach ze specjalistą laryngologiem.
Jeżeli natomiast mamy zatkany nos bez kataru, bardzo możliwe, że nasza dolegliwość wynika z uzależnienia od kropli lub sprayu do nosa lub też jest jest efektem ubocznym stosowania niektórych leków. Jeżeli takie objawy wywołały inne leki, należy o tym powiadomić lekarza prowadzącego. U osób, które odczuwają ciągłą potrzebę stosowania kropli i sprayów do nosa, mogło dojść do uzależnienia od tego typu środków. Są one powszechnie dostępne bez recepty, co może uśpić czujność wielu osób – nietrudno uznać je za nieszkodliwe. Nie do końca tak jest.
Takie preparaty nie są same w sobie szkodliwe, o ile są stosowane właściwie. Nigdy nie wolno ich używać dłużej niż 5 dni, a w przypadku dzieci dłużej niż 3 dni. W przeciwnym wypadku może dojść właśnie do uzależnienia. Środki do stosowania miejscowego z ksylometazoliną i oksylometazoliną obkurczają naczynka błony śluzowej, przez co dają natychmiastowe uczucie odetkania i ulgi. Z czasem jednak organizm się do nich przyzwyczaja i przestaje samodzielnie regulować pracę naczynek błony śluzowej. Wówczas pojawia się potrzeba ciągłego korzystania z kropli. Z takim uzależnieniem niełatwo sobie poradzić. Istnieje szereg metod odstawiania kropli i sprayów do nosa, jednakże nie zawsze są skuteczne. U wielu pacjentów pojawia się konieczność wykonania zabiegu laryngologicznego.
Uczucie zatkanego nosa może pojawić się jak w wyniku zmian obiektywnych (zapalenie, uczulenie, deformacja nosa) tak i być objawem subiektywnym (zespół pustego nosa). Podejście w leczeniu musi być zróżnicowane i zależeć od przyczyny powstania dolegliwości – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).
Sposoby na zatkany nos
Poza typowym leczeniem, istnieją mniej specjalistyczne sposoby na zatkany nos, które pomogą zmniejszyć wszelki dyskomfort. Jednym z nich jest stosowanie roztworów soli i wody morskiej w postaci sprayu i kropli. Takie preparaty rozrzedzą wydzielinę i ułatwią oczyszczanie zatok. Stanowią alternatywę dla środków z ksylometazoliną i oksylometazoliną. W przypadku dużej niedrożności nie będą równie skuteczne, jednakże są całkowicie bezpieczne.
Inhalacje na zatkany nos to kolejny, naturalny, a jednocześnie bezpieczny sposób. Do dwóch litrów wrzątku należy dodać łyżkę stołowa soli. Nachylamy się nad naczyniem przez kilka minut. Dodatkowo warto przykryć się ręcznikiem, aby zabieg był bardziej intensywny. W ten sposób powstały roztwór będzie skutecznie odtykał nos i powodował usuwanie nadmiaru wydzieliny z nosa. Inhalacje mogą być stosowane u dzieci, ale tylko u takich, które potrafią pewnie siedzieć. Należy je cały czas pilnować, aby nie wylały na siebie mikstury i nie uległy poparzeniu.
Zatkany nos w nocy? Ulgę może przynieść nawilżacz powietrza. To doskonałe wyjście dla alergików, gdyż stosowanie nawilżacza zmniejsza ilość alergenów w pomieszczeniu. Nie tylko uczuleniowcy powinni stosować takie urządzenie. Stosowanie nawilżacza to dobry sposób na zatkany nos dla wszystkich – zapobiega zatykaniu się nosa, co może stanowić szczególną ulgę w nocy.
Jeśli dolega Ci ciągłe uczucie zatkanego nosa – zadzwoń +48 794 795 738
Zatkany nos u dziecka – jak sobie z nim radzić?
Istnieje kilka powodów, dla których zatkany nos u dziecka jest szczególnie problematyczny. Przede wszystkim u najmłodszych bardzo często pojawiają się infekcje. W sezonie jesienno-zimowym można mieć wrażenie, że dziecko ma katar cały czas, choć w rzeczywistości są to kolejne infekcje, gdzie jedna przechodzi w drugą. Taka sytuacja utrudnia precyzyjną diagnostykę, gdyż katar wywołany innymi czynnikami, na przykład alergią, nakłada się w czasie z przeziębieniem. Co więcej, u dzieci częściej rolę odgrywają takie czynniki, jak: obecność ciała obcego, przerost migdałka, skrzywienie przegrody nosowej, przerost migdałka, wady wrodzone oraz urazy (w tym urazy powstałe podczas porodu).
Zatkany nos u niemowlaka jest o tyle problematyczny, że takie maluchy oddychają praktycznie wyłącznie przez nos. Niedrożność może powodować problemy z oddychaniem, a także problemy z jedzeniem. W efekcie dziecko może być niedożywione. U starszych dzieci natomiast wystąpić mogą problemy ze słuchem i mową (przy czym problemy z mową wynikają z problemów ze słuchem).
W przypadku zatkanego nosa ogromne znaczenie ma jego regularne oczyszczanie. Dlatego warto od najmłodszych lat uczuć dziecko, jak dmuchać nos. Zacząć można już po skończeniu roczku. Co prawda do około 3. roku życia nie będzie najprawdopodobniej potrafiło samodzielnie oczyszczać nosa w chusteczkę, ale wykonywanie tej czynności z rodzicem, pomoże ukształtować zdrowe nawyki. Przed każda próbą dmuchania można podać dziecku do nosa roztwór soli lub wody morskiej. Są one bezpieczne i delikatne, a pomogą rozrzedzić wydzielinę i ułatwią jej usuwanie.
U najmłodszych można stosować specjalne urządzenia, które pomagają w pozbywaniu się wydzieliny. Obecnie na rynku można znaleźć szereg alternatyw dla tradycyjnej gruszki.
Zatkany nos – powikłania
W przypadku przedłużającego się zatkania nosa, wystąpić mogą dość niebezpieczne i nieprzyjemne powikłania. Jedną z najczęstszych kwestii jest zatkany nos a zatoki. U wielu pacjentów dochodzi do zapalenia zatok nosowych. Inne powikłania to: astma, zapalenie ucha, krwawienie z nosa, polipy, problemy z węchem, częste bóle głowy oraz problemy ze snem.
Bibliografia
1. Buczyłko K: Non-allergic rhinitis. Advances in Dermatology and Allergology [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2009, s. 369-371
2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
3. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32
4. Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, 42-49