Tympanostomia, czyli drenaż uszu/ drenaż wentylacyjny to zabieg laryngologiczny, który ma na celu wentylację ucha oraz usunięcie zalegającej wydzieliny. Kiedy ucho nie oczyszcza się w sposób fizjologiczny, konieczna jest pomoc specjalisty otolaryngologa. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, wskazana jest operacja chirurgiczna. U dzieci nieprawidłowości w zakresie naturalnego drenażu przez trąbkę słuchową, mogą być powiązane z przerostem migdałka gardłowego. Dlatego też często zabieg jest wykonywany łącznie z adenotomią.
Jak wygląda drenaż uszu?

Tympanostomia
Tympansotomia/ drenaż uszu przebiega w kilku etapach. Na początku wykonywane jest delikatne nacięcie błony bębenkowej za pomocą mikronoża. Po czym odsysana zostaje nagromadzona w nadmiarze woskowina. Kolejny krok to przepłukanie ucha z zastosowaniem leków przeciwzapalnych. Następnie założony zostaje cieniutki dren (rurka z tworzywa sztucznego np. silikonu) o średnicy 0,5 – 1,2 mm, który umożliwia usunięcie na zewnątrz patologicznej treści z ucha. Dziecko wraca do domu jeszcze tego samego dnia.
Podstawową zaletą wykonania zabiegu jest natychmiastowa poprawa słyszenia, funkcjonowania ucha, a także ogólnego stanu zdrowia dziecka – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog)
Drenaż uszu – wskazania
Potrzebę wykonania zabiegu wskazuje laryngolog w trakcie konsultacji, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz badań. Najczęstszymi wskazaniami są:
- faza wysiękowa lub ropna w przebiegu zapalenia ucha środkowego,
- ostre stany zapalne ucha, w przypadku których leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne (leczenie ponad 3 miesiące bez skutku),
- niedosłuch przewodzeniowy powyżej 30 dB,
- deformacja błony bębenkowej.
Drenaż uszu – przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Zabiegu nie powinno się wykonywać w przypadku:
- złego, ogólnego stanu zdrowia pacjenta,
- chorób powodujących brak możliwości zastosowania narkozy,
- aktywnej infekcji dróg oddechowych,
- skazy krwotocznej o znacznym nasileniu,
- zażywania leków o działaniu rozrzedzającym krew.
Drenaż uszu – cena
Sprawdź cennik lub zadzwoń
Nacięcie błony bębenkowej u dziecka – zalecenia po zabiegu
Po zabiegu zalecana jest szczególna ostrożność w czasie kąpieli. Najlepiej zakładać stopery douszne przed skorzystaniem z wanny lub prysznica. Nie wolno zanurzać głowy, ani nurkować, ze względu na kontakt z wodą, a także w związku z towarzyszącymi temu zmianami ciśnienia. Z tego samego względu dziecko nie może podróżować samolotem w okresie rekonwalescencji po zabiegu.
Nacięcie błony bębenkowej powikłania powoduje rzadko. Może jednak zdarzyć się krwawienie z przewodu słuchowego, wydzielina lub silny ból ucha połączony ze wzrostem temperatury ciała. Dlatego ważne jest pozostanie pod stałą kontrolą laryngologiczną w okresie 6-12 miesięcy po zabiegu.
Zadzwoń i umów wizytę: +48 794 795 738
FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI
1. Kiedy należy wykonać nacięcie błony bębenkowej?
Podstawowym wskazaniem do wykonania zabiegu jest przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego, powodujące postępujące pogorszenie słuchu u dziecka.
2. Czy nacięcie błony bębenkowej boli?
Nacięcie błony bębenkowej ucha samo w sobie jest bolesne, dlatego zabieg przeprowadza się u dzieci w znieczuleniu ogólnym. Dzięki temu mały pacjent nie odczuwa bólu oraz nie doświadcza stresu w trakcie całej procedury.
3. Jak przebiega tympanostomia?
Tympanostomia to krótki i stosunkowo prosty zabieg. Nacięcia dokonuje się za pomocą nożyka bagnetowego, w kwadrancie tylno-dolnym błony bębenkowej. Zabieg wykonuje się w powiększeniu mikroskopowym.
4. Ile trwa paracenteza uszu?
Paracenteza trwa około 10 minut. W przypadku gdy tympanostomia wykonywana jest razem z adenotomią cały zabieg zajmuje około godziny.
5. Ile trwa rekonwalescencja po nacięciu błony bębenkowej u dzieci?
Zakończenie okresu rekonwalescencji wiąże się z wyjęciem drenu z ucha (przez laryngologa) bądź jego samoistnym wypadnięciem, które następuje w przeciągu kilku miesięcy do jednego roku po zabiegu.
Bibliografia
1. Chmielik M, Schorzenia otolaryngologiczne u dzieci, Oficyna wydawnicza WUM, 2014
2. Skotnicka B., Elżbieta Hassmann-Poznańska E., Myringoplastyka u dzieci – czynniki wpływające na wynik leczenia chirurgicznego, „Otolaryngologia Polska”, Nr LXII (1), 2008
3. Jeżewska E., Kukwa A., Jabłońska J., Woźniak M, Skuteczność tympanopunkcji w leczeniu dzieci chorych na wysiękowe zapalenie ucha środkowego, „Otolaryngologia Polska”, Nr 62(3), 2008
4. Obrębowski A i wsp., Wpływ przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego na rozwój mowy u dzieci, „Otorynolaryngologia”,8(4), 2009