System zamykania żył VenaSeal
Innowacyjna i minimalnie inwazyjna metoda leczenia niewydolności żylnej metodą VenaSeal pozwala na efektywne pozbycie się uciążliwych dla Pacjenta żylaków na kończynach dolnych. Zabieg polega na zamknięciu światła żylaka za pomocą medycznego kleju, wprowadzanego wewnątrznaczyniowo przy użyciu specjalnego aplikatora. Przewaga metody VenaSeal nad innymi polega m.in. na braku rozległego znieczulenia podczas zabiegu, braku konieczności stosowania wyrobów uciskowych po operacji oraz szybkich rezultatach. VenaSeal jest alternatywą dla operacyjnych zabiegów usuwania żylaków.
– Dostęp do naczynia żylnego uzyskiwany jest poprzez 1milimetrowe nacięcie skóry. Procedura wpuszczania kleju do zmienionej chorobowo żyły odbywa się bezboleśnie za pomocą specjalnego dozownika. Taka aplikacja kleju pozwala na kontrolowane i precyzyjne zasklepienie niewydolnego pnia żylnego – powiedział dr n. med. Marcin Giaro, chirurg naczyniowy w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.
Metoda VeneSeal została opracowana przez amerykańskich specjalistów i z powodzeniem jest stosowana w wielu krajach na całym świecie – zabieg wykonują również specjaliści z zakresu chirurgii naczyniowej w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.
Jak wygląda zabieg?
Klejenie głównych pni żylnych zasilających żylaki kończyny dolnej odbywa w warunkach ambulatoryjnych. W miejscowym znieczuleniu pod kontrolą głowicy ultrasonograficznej lekarz nakłuwa żyłę w okolicy podudzia. Następnie również pod kontrolą USG wprowadza cienką rurkę do zmienionej chorobowo żyły, przez którą wpuszcza klej przy pomocy specjalnego aplikatora. Zabieg trwa około 40 minut.
– Dobór najlepszej metody leczenia żylaków zależy od wielu czynników. Należy uwzględnić: typ niewydolności żylnej, przebieg niewydolnego naczynia, jego krętość, średnicę oraz rozmieszczenie niewydolnych bocznic. W trakcie wizyty kwalifikacyjnej, połączonej z pełnym badaniem ultrasonograficznym układu żylnego (USG żył), oceniamy powyższe czynniki proponując Pacjentom optymalne leczenie – powiedział dr n. med. Marcin Giaro – specjalista chirurgii naczyniowej, angiolog.
Klejenie żylaków. Czy to boli?
Większość Pacjentów nie odczuwa żadnego bólu podczas zabiegu, a bezpośrednio po jego wykonaniu wraca do normalnej aktywności. Po zabiegu nie ma również konieczności noszenia pończoch uciskowych.
Do niewątpliwych zalet metody VenaSeal, wyróżniających ją na tle innych sposobów leczenia żylaków należą:
- praktycznie bezbolesny przebieg zabiegu wynikający z braku (często uciążliwego) znieczulenia tumescencyjnego oraz istnienia niekorzystnych efektów termicznych (nagrzewania tkanek), które mogą występować w czasie wewnątrznaczyniowych procedur termoablacynych, takich jak laseroterapia, radioablacja czy terapia parą wodną,
- brak ryzyka uszkodzenia gałęzi nerwowych biegnących w pobliżu zamykanych żył,
- krótki czas trwania procedury,
- wysoka skuteczność w przypadku dużych żylaków (przewaga nad skleroterapią),
- efekt natychmiastowego zamknięcia żylaka (po zabiegu żylak jest sklejony, później dochodzi do jego włóknienia),
- szybki powrót do codziennych obowiązków zaraz po zabiegu, możliwość odbycia podróży już w kilka dni po zabiegu (również samolotem),
- brak konieczności stosowania wyrobów uciskowych w okresie pozabiegowym, co jest szczególnie istotne u osób otyłych, u których dobranie odpowiednich wyrobów medycznych jest kłopotliwe oraz u osób ze schorzeniami naczyń tętniczych kończyn dolnych, u których terapia uciskowa może pogorszyć stan kończyny, zabiegi VenaSeal można z powodzeniem wykonywać w okresie letnim,
- brak istotnych zasinień, szpecących blizn i bolesności w okresie pozabiegowym,
- małe ryzyko przebarwień pozabiegowych
- wysokie wskaźniki skuteczności zamykanych pni żylnych ( w obserwacji 3 miesięcznej- 99% i 12 miesięcznej 97%).
Zarejestruj się na wizytę kwalifikacyjną na zabieg:
telefonicznie: 794 795 738
e-mail: rejestracja@lifemedica.pl
FAQ – Pytania i Odpowiedzi
Czy zabieg zamykania żył za pomocą kleju jest bolesny?
Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Dostęp do naczynia w trakcie zabiegu wymagający milimetrowego nacięcia skóry jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Jak wygląda zabieg?
Klejenie głównych pni żylnych zasilających żylaki kończyny dolnej odbywa w warunkach ambulatoryjnych. W miejscowym znieczuleniu pod kontrolą głowicy ultrasonograficznej lekarz nakłuwa żyłę najczęściej w okolicy podudzia. Następnie również pod kontrolą USG wprowadza cienką rurkę (cewnik) do zmienionej chorobowo żyły, przez którą wpuszcza klej przy pomocy specjalnego aplikatora. Po zabiegu pozostaje jedynie 1 milimetrowe nacięcie skóry na podudziu. Po zabiegu cewnik jest usuwany, a nakłuwane miejsce opatrywane. Zabieg trwa około 40 minut.
Kiedy objawy ulegną poprawie?
Objawy wynikające z chorobowo zmienionej żyły powierzchownej, mogą ustąpić nawet bezpośrednio po jej zamknięciu, czyli po zabiegu.
Czym rożni się zabieg klejenia żył od innych, znanych metod leczenia żylaków?
Podczas zabiegu VenaSeal do zamknięcia żyły powierzchniowej wykorzystuje się klej medyczny powodujący natychmiastowe jej zamknięcie. Żyła w przeciwieństwie do metod klasycznych (chirurgicznych) nie jest usuwana, ale ze względu na brak w niej przepływu nie powoduje objawów i powstania kolejnych żylaków w jej dorzeczu. Ponieważ jest to metoda nietermiczna (w porównaniu z terapią laserem, falami radiowymi czy parą wodną) nie wymaga znieczulenia na całym przebiegu leczonej żyły. Jest metodą znacznie bardziej skuteczną i trwalszą w porównaniu z metodami chemicznej obliteracji (skleroterapia).
Co dzieje się z klejem, który wykorzystywany jest podczas zabiegu?
Według informacji od producenta – z biegiem czasu w klej zaimplantowany w naczyniu wrasta tkanka łączna, tworząc swego rodzaju zbliznowacenie. Wspomaga on więc proces zwłóknienia tkanek i w naturalny sposób z biegiem czasu zostaje wchłonięty przez organizm. W związku z tym, że VenaSeal jest medycznym klejem polimerowym na bazie cyjanoakrylatu, więc może wystąpić reakcja alergiczna na cyjanoakryl, jeśli pacjent jest uczulony. Takie przypadki nie zostały do tej pory odnotowane (na świecie przeprowadzono do tej pory ok 4000 procedur z użyciem Venaseal’u).
Kiedy można wrócić do codziennej aktywności?
Zabieg zamykania żył za pomocą kleju został tak opracowany, aby Pacjent jak najszybciej mógł wrócić do codziennych zajęć. Niektórzy Pacjenci już bezpośrednio po zabiegu mogą prowadzić normalną aktywność, jednak ostatecznie to lekarz decyduje o tym, kiedy będzie to możliwe i bezpieczne dla Pacjenta.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu klejenia żylaków?
Przed zabiegiem konieczna jest wizyta kwalifikacyjna u chirurga naczyniowego. Specjalista na podstawie wywiadu oraz badań decyduje o tym, czy można przeprowadzić zabieg oraz szczegółowo omówi jego przebieg. Podczas spotkania ze specjalistą należy powiedzieć lekarzowi o przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach.
Do podstawowych przeciwwskazań należą:
- uczulenie na cyjanoakryl,
- kręty i bardzo powierzchowny przebieg naczyń uniemożliwiający wprowadzenie sytemu VenaSeal do ich światła,
- zrosty w żyłach (po wcześniejszych zabiegach)- oceniane podczas kwalifikacyjnego badania USG,
- zakrzepica żył powierzchownych i głębokich żył kończyn dolnych,
- niedrożność , agenezja żył głębokich kończyn dolnych (poszerzone żyły układu powierzchownego są wówczas jedyna drogą odpływu krwi z kończyny),
- ciąża i okres karmienia piersią.
Ile kosztuje zabieg klejenia żylaków za pomocą kleju?
Sprawdź cennik lub zadzwoń
UWAGA: Cena obejmuje niezbędne kontrole i konsultacje (usg) a także skleroterapię uzupełniającą związaną z pierwotnym zabiegiem.
Jest jednak możliwość zapłacenia za zabieg w wygodnych ratach. Więcej informacji pod numerem telefonu 794 795 738 lub bezpośrednio w rejestracji Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.