Zabiegi

Kompresjoterapia jest to metoda leczenia i profilaktyki, osiągająca znakomite efekty lecznicze w przypadku zakrzepicy żylnej, obrzęków limfatycznych i przewlekłej niewydolności żylnej.

Na czym polega zabieg kompresjoterapii?

Polega ona na stosowaniu odpowiedniego kontrolowanego ucisku na kończyny dolne. Używane do tego są specjalne wyroby medyczne: podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe. Posiadają one zdolność tzw. „stopniowego ucisku”, który  polega na tym, że największy ucisk jest zlokalizowany w okolicy kostki i stopniowo zmniejszany w kierunku pachwiny. Kontrolowany ucisk na żylaki powoduje zmniejszenie zalegania krwi w nich oraz pomaga odprowadzać krew do serca, wspomagając tzw. pompę mięśniową.

W jakich przypadkach stosuje się kompresjoterapię?

  • Profilaktyka powstawania żylaków
  • Likwidacja obrzęków
  • Niewydolność mięśnia brzuchatego łydki
  • Początkowe stadium chorób żylnych
  • Niewydolność zastawek żylnych
  • Profilaktyka w przypadkach długotrwałego utrzymania pozycji stojącej, u osób z nadwagą oraz kobiet w ciąży
  • Jako zapobieganie powikłaniom w zaawansowanych postaciach przewlekłej niewydolności żylnej
  • Podczas stosowania skleroterapii żył
  • Po klasycznych lub laserowych operacjach żylaków

Jak wygląda leczenie?

Mimo tego, że wyroby medyczne uciskające są ogólnodostępne w sklepach medycznych – nie zaleca się stosowania tej metody lecznicej bez konsultacji z lekarzem. Ubrania uciskowe są produkowane z różnymi stopniami ucisku w zależności od jednostki chorobowej, którą leczą. Również musi być przeprowadzony dokładny i odpowiedni pomiar, aby dobrać rozmiar i typ ubrania uciskowego. Powinien to zrobić doświadczony lekarz specjalista chirurgii naczyniowej. W przeciwnym razie może nie być efektów od leczenia lub stan może nawet się pogorszyć. Dlatego konieczna jest pierwsza wizyta u chirurga naczyniowego, który przeprowadzi odpowiednie badania, postawi rozpoznanie i osobiście dobierze typ kompresjoterapii.

W kompresjoterapii stosowane są cztery stopnia ucisku w zależności od występującej choroby.

  • I klasa uciskowa (18-21 mmHg) – wywołuje łagodny powierzchowny efekt uciskowy. Stosowany w profilaktyce chorób żylnych – w razie istnienia ryzyka rozwoju niewydolności żylnej lub predyspozycji.
  • II klasa uciskowa (23-32 mmHg) – wywołuje średni powierzchowny efekt uciskowy. Ta klasa jest stosowana już przy stwierdzeniu chorób żył: istnienie żylaków, obrzęków, zakrzepicy żył powierzchownych i głębokich.
  • III klasa uciskowa (34-46 mmHg) – wywołuje powierzchowny i głęboki efekt uciskowy. Używa się w przypadkach silnych, lecz jeszcze odwracalnych obrzęków.
  • IV klasa uciskowa (49 mmHg i wyżej) – stosowana jest do silnego powierzchownego i głębokiego efektu uciskowego w nieodwracalnych obrzękach.

Jakie są zalety tej metody?

Jest to metoda nieinwazyjna, lecz pozwalająca osiągnąć znakomite wyniki. Wygląda dosyć prosto i dlatego w swój sposób jako metoda leczenia i profilaktyki żylaków jest bagatelizowana na tle bardziej nowoczesnych zabiegów. Lecz po odpowiedniej konsultacji z chirurgiem naczyniowym i prawidłowo dobranym typie i rozmiarze wyrobów uciskowych może mieć bardzo dobre efekty.

Czy istnieją przeciwwskazania do tej metody?

Nie można stosować kompresjoterapii w przypadkach zaawansowanych zaburzeń krążenia tętniczego, występowaniu owrzodzeń i stanów zapalnych skóry w fazie ostrej oraz w razie masywnej zakrzepicy żył głębokich.