Zabiegi

Konchoplastyka to zabieg, podczas którego redukuje się przerośnięte małżowiny nosowe. Celem jest poprawa drożności nosa, której zaburzenie może powodować chociażby nieżyt nosa, zaburzenia węchu, bóle głowy oraz chrapanie.

Zanim omówiona zostanie sama konchoplastyka małżowin nosowych, należy krótko wyjaśnić, czym w ogóle są małżowiny nosowe. Jest to struktura zbudowana z tkanki kostnej, którą pokrywa błona śluzowa. Znajduje się na dole, z boku jamy nosowej.

Konchoplastyka nosa – wskazania

kochnoplastykaKonchoplastyka nosa przeprowadzana jest przede wszystkim u pacjentów, u których pojawiają się takie dolegliwości, jak:

Umów się na konsultację z naszym specjalistą laryngologiem, który wykonuje zabiegi konchoplastyki – zadzwoń +48 794 795 738

Konchoplastyka – przeciwwskazania

Konchoplastyka nie jest wykonywana w takich przypadkach, jak:

  • zły stan ogólny pacjenta,
  • podwyższona temperatura,
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
  • czynne infekcje górnych dróg oddechowych.

Dr Dmitry TretiakowKonchoplastyka lub inaczej plastyka małżowin nosowych dolnych jest operacją polepszającą drożność nosa w przypadkach, kiedy leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne. Stosuje się również u pacjentów uzależnionych od kropli obkurczających naczynia, stosowanych do nosa (naprz. Xylometazoline). Zabieg zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 20-30 minmówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Przygotowanie do zabiegu

Bez względu na to, czy jest to konchoplastyka falami radiowymi, konchoplastyka laserem, czy z zastosowaniem kriochirurgii – pierwszym krokiem zawsze są szczegółowe konsultacje z laryngologiem. Lekarz przeprowadza dokładny wywiad, przeprowadza podstawowe badania oraz najczęściej prosi o wykonanie dodatkowych badań z krwi.

Efekty – PRZED I PO

Konchoplastyka – przebieg zabiegu

Obecnie konchoplastyka chirurgiczna zastąpiona jest przez metody małoinwazyjne, jak konchoplastyka radiofalowa, konchoplastyka laserowa, czy kriochirurgia. Są one bardziej komfortowe dla pacjenta, szybciej przebiega proces gojenia.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, rzadziej stosuje się narkozę i trwa około 20 – 40 minut. Czasem jednocześnie z konchoplastyką wykonuje się septoplastykę.

Konchoplastyka – po zabiegu

Okres rekonwalescencji po zabiegu konchoplastyki uzależniony jest od wielu czynników – np. od tego, czy jednocześnie wykonywano septoplastykę. W znacznej większości przypadków pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Przez kilka dni nie powinno się palić papierosów, a przez tydzień należy zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego.

Konchoplastyka – cena

Sprawdź cennik lub zadzwoń

Zapisz się na zabieg kochnoplastyki nosa
Zadzwoń +48 794 795 738

Konchoplastyka – FAQ

1. Jakie są objawy przerośniętych małżowin nosowych?
Warto zaznaczyć, że jeżeli przerost małżowin nosowych nie daje żadnych objawów, to nie ma konieczności ich korygowania. Zabieg wykonuje się, gdy przerośnięte małżowiny powodują: utrudnienie swobodnego oddychania, chrapanie i bezdechy senne, częste infekcje nosa i zatok, czy problemy z węchem i mową.

2. Jaki jest koszt konchoplastyki?
Koszt konchoplastyki to około 1500 – 1800 zł. Cena ta może jednak ulec zmianie pod wpływem wielu czynników, na przykład gdy jednocześnie trzeba przeprowadzić septoplastykę.

3. Czy są przeciwwskazania do konchoplastyki?
Jak w przypadku każdego zabiegu, także do wykonania konchoplastyki są pewne przeciwwskazania. Najpowszechniejsze to: ogólne złe samopoczucie pacjenta, podwyższona temperatura ciała, czynna infekcja górnych dróg oddechowych, a także przyjmowanie leków rozrzedzających krew.

4. Przerośnięte małżowiny nosowe – zabieg wymaga zwolnienia z pracy?
Wszystko zależy od szeregu indywidualnych czynników, w tym od tego, jak przebiega proces gojenia. Nie bez znaczenia jest również rodzaj wykonywanej pracy. Najczęściej jednak wystarczy kilkudniowe lub tygodniowe zwolnienie z pracy.

5. Jak zmniejszana jest przerośnięta małżowina nosowa? Jak wygląda konchoplastyka?
W Lifemedica konchoplastyka wykonywana jest za pomocą najnowocześniejszych metod – jest to diatermia radiofalowa RaVoR lub koblacja. Wykorzystać możemy również tradycyjne metody chirurgiczne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

6. Ile trwa konchoplastyka?
Konchoplastyka trwa około 20 – 40 minut. Czas ten ulega wydłużeniu, gdy jednocześnie wykonywana jest septoplastyka.

7. Czy konchoplastyka wiąże się z hospitalizacją?
Znaczna większość pacjentów jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu, a hospitalizacja w ogóle nie jest wymagana.

8. Czy po konchoplastyce zakłada się tamponadę?
Po konchoplastyce najczęściej pojawiają się małe krwawienia, które nie wymagają założenia tamponady. Tak dzieje się w przypadku znacznej większości pacjentów. Czasem jednak może pojawić się większe krwawienie, zazwyczaj w ciągu 7 dni. Wówczas należy udać się do lekarza, który przeprowadzał zabieg w celu założenia tamponady.

9. Jak długo goją się małżowiny nosowe?
Gojenie małżowin nosowych po konchoplastyce w dużej mierze zależy od tego, jaką metodą wykonano zabieg. W przypadku zastosowania fal radiowych lub kriochirurgii proces ten przebiega sprawniej. Najczęściej po tygodniu można wrócić do normalnego trybu życia sprzed zabiegu.

10. Jakie są zalecenia pozabiegowe po konchoplastyce?
W przypadku konchoplastyki wystarczy przez kilka dni od wykonania zabiegu powstrzymać się od palenia papierosów, a przez tydzień nie uprawiać intensywnie sportu.

11. Czy małżowiny nosowe odrastają po ich zmniejszeniu?
W wielu przypadkach w efekcie konchoplastyki uzyskuje się trwałe efekty i nie ma potrzeby powtarzania zabiegu, jednakże czasem zdarza się, że po pewnym czasie małżowiny odrastają. Konchoplastykę można w takim wypadku wykonać jeszcze raz.

Bibliografia

1. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
2. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32
3. Wierzchowska M, Bodnar M, Burduk P, Kaźmierczak W, Marszałek A: Rare benign pleomorphic adenoma of the nose: short study and literature review. Videosurgery and Other Miniinvasive Techniques, 2014, s. 332-336