Co to jest bruksizm? Jak wygląda leczenie bruksizmu? Bruksizm to książkowa nazwa zgrzytania zębami, często określanego potocznie zjadaniem zębów. Problem wynika z nadaktywnej pracy mięśnia żwacza. Chory nie jest świadomy wzajemnego tarcia zębów o siebie, zwłaszcza, że objawy są najbardziej nasilone podczas snu.
Bruksizm to poważna, lecz bagatelizowana dolegliwość, która może powodować takie konsekwencje jak: starcie i zniszczenie zębów, przeciążenia stawów żuchwowo-skroniowych, przeniesienie napięć mięśniowych na dalsze powierzchnie ciała, a także występowanie bólów głowy, barków czy kręgosłupa.
Przyczyny bruksizmu
Istnieje kilka powodów pojawienia się bruksizmu. Najczęstszym jest nerwowość oraz częste występowanie stanów silnego napięcia emocjonalnego. Poza tym bruksizm może wynikać z takich przyczyn jak:
- wadliwy zgryz,
- źle dopasowane korony zębowe lub protezy.
W Lifemedica proponujemy leczenie bruksizmu botoksem – zadzwoń i umów wizytę +48 794 795 738
Bruksizm – objawy
Bruksizm objawy może mieć zarówno te ogólnoustrojowe jak i dotyczące jamy ustnej oraz żuchwy. Są to przede wszystkim:
- silna nadwrażliwość zębów,
- uszkodzenia bądź pęknięcia szkliwa,
- ścieranie się zębów,
- występowanie stanów zapalnych zębów i dziąseł,
- krwawiące dziąsła,
- nieprawidłowości procesu produkcji śliny,
- bóle głowy,
- szumy uszne,
- przerost mięśnia żwacza (zmiana wyglądu i kształtu twarzy),
- bóle pleców i karku.
Należy dodać, że bruksizm oznacza także defekt kosmetyczny – rysy twarzy ulegają zniekształceniu. Bardzo częste i intensywne napinanie mięśnia żwacza wywołuje jego widoczny rozrost, przez co twarz staje się bardziej kwadratowa, a rysy są nienaturalnie wyostrzone.
W ostatnich czasach co raz częściej mówi się o bruksizmie. Jest to problem spowodowany nadaktywnością mięśni żwaczy i/lub mięśni skroniowych z przyczyn nieznanych. W piśmiennictwie spotykane liczne teorie na temat powstania zgrzytania zębami w nocy. Niestety obecnie medycyna nie dysponuje metodami diagnostycznymi, dostępnymi w codziennej praktyce, które by mogły pomóc rozstrzygnąć tą kwestię. Metody leczenia bruksizmu głównie objawowe (wkładka doustna, fizjoterapia, toksyna botulinowa) – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).
Bruksizm a chrapanie
Istnieje zależność między chrapaniem a bruksizmem, gdyż jak wykazały badania obydwie dolegliwości bardzo często współwystępują ze sobą. Warto podkreślić, że w sytuacji gdy pacjent boryka się z problemem bezdechu sennego, nie należy stosować wkładki relaksacyjnej, zapobiegającej ścieraniu się zębów, gdyż może to potęgować trudności z oddychaniem podczas snu. W tej grupie pacjentów dobrym rozwiązaniem będzie natomiast zastosowanie toksyny botulinowej.
Badacze wskazują na następujące zbieżności między chrapaniem a bruksizmem:
- podłożem obydwu dolegliwości jest nieprawidłowe napięcie oraz wzmożona aktywność mięśni żwaczy i ustno-gardłowych,
- objawem towarzyszącym obydwu jednostkom chorobowym są bóle głowy,
- dolegliwości pojawiają się głównie w trakcie spania w pozycji na plecach,
- zarówno w przypadku bruksizmu, chrapania jak i bezdechu sennego pacjent wybudza się w trakcie fazy snu głębokiego, co znacznie obniża jakość nocnego wypoczynku,
- maski podające powietrze pod ciśnieniem, zakładane na usta i nos przynoszą ulgę w obu wspomnianych dolegliwościach.
Bruksizm – leczenie
Gdy mamy do czynienia z bruksizmem, leczenie powinno uwzględniać kilka form. Pierwszym elementem jest założenie specjalnej szyny relaksacyjnej w gabinecie stomatologicznym. Kolejna kwestia to potrzeba terapii psychologicznej (gdy bruksizm jest skutkiem problemów natury emocjonalnej). Trzecim rozwiązaniem jest wykorzystanie toksyny botulinowej (ostrzykiwanie mięśnia żwacza i skroniowych).
W naszej przychodni zajmujemy się leczeniem bruksizmu botoksem (ostrzykiwanie toksyną botulinową typu A).
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową typu A w Lifemedica – Botoks na bruksizm
Leczenie bruksizmu za pomocą toksyny botulinowej typu A należy do najskuteczniejszych metod. Toksyna botulinowa ma za zadanie blokować przewodzenie bodźców między nerwem a włóknem mięśniowym. Preparat zostaje wprowadzony za pośrednictwem specjalnej strzykawki. Po kilku dniach mięśnie ulegają rozluźnieniu, ich napięcie zmniejsza się, a zgrzytanie zębami oraz związane z nim bóle ustępują. W Lifemedica zabieg przeprowadza lekarz specjalista otolaryngolog, co sprawia, że zabieg jest całkowicie bezpieczny i przeprowadzony w sposób w pełni profesjonalny.
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową typu A nie wiąże się z bólem ani dyskomfortem, jednak jeśli pacjent jest szczególnie wrażliwy, można zastosować miejscowe znieczulenie. Procedura wstrzykiwania toksyny botulinowej w mięśnie, które są nadmiernie napięte trwa zazwyczaj 5 do 10 minut. Leczenia toksyną botulinową nie można stosować w przypadku bruksizmu u dzieci.
Leczenie bruksizmu botoksem – cena
Sprawdź cennik lub zadzwoń
Umów leczenie bruksizmu botoksem – zadzwoń +48 794 795 738
Bruksizm a toksyna botulinową typu A – przeciwwskazania
Przed przystąpieniem do zabiegu należy wykluczyć istnienie takich przeciwwskazań jak:
- okres ciąży i karmienia piersią,
- nadwrażliwość na składniki podawanego preparatu,
- zaburzenia przewodzenia nerwowo- mięśniowego,
- nieprawidłowości w związku z krzepliwością krwi,
- stosowanie niektórych leków,
- infekcje skórne w okolicy zabiegowej.
Czego można się spodziewać po zabiegu?
Po poddaniu się zabiegowi nie jest wymagana rekonwalescencja, można więc od razu powrócić do codziennych zajęć. Ewentualne, drobne ślady i zaczerwienienie skóry po nakłuciach znikną samoistnie.
Efekty
Rezultaty zastosowania zastrzyków z toksyną botulinową typu A w leczeniu bruksizmu widoczne są już po kilku dniach (maksymalnie tygodniu). Utrzymują się natomiast do pół roku od ich wykonania. Najbardziej zadowalające efekty zapewnia terapia trwająca dwa lata – właśnie tyle czasu potrzebują mięśnie, żeby odzwyczaić się od nazbyt intensywnego napinania się.
W rezultacie obserwuje się następujące korzyści: redukcja zgrzytania zębami, redukcja bólu, a także złagodzenie i wysmuklenie rysów twarzy. Ten ostatni efekt można zauważyć po kilku tygodniach, gdyż właśnie tyle czasu potrzeba, aby mięsień zredukował swą masę.
Równoczesne leczenie stomatologiczne jest konieczne, gdy w wyniku zgrzytania zębami doszło do pojawienia się ubytków.
Bruksizm – FAQ
1. Czym jest bruksizm?
Bruksizm jest bezwiednym zgrzytaniem zębami lub zaciskaniem ich, co jest efektem zbyt silnego zaciskania mięśnia żwacza.
2. Jak rozpoznaje się bruksizm?
Wielu pacjentów w początkowej fazie nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu, gdyż bruksizm ujawnia się w nocy. Czasem dopiero charakterystyczne ubytki w zębach świadczą o tym, że mamy do czynienia właśnie z tą przypadłością.
3. Czy tylko podczas snu pojawia się bruksizm?
Bruksizm ujawnia się przede wszystkim w nocy, podczas snu, ale nie tylko. Czasem pojawia się bruksizm dzienny.
4. Bruksizm – czy to niebezpieczny problem?
Bruksizm może bardzo negatywnie odbijać się na zdrowiu. Zaczynając od problemów w obrębie jamy ustnej – choroby zębów, żuchwy, dziąseł – po bóle głowy i kręgosłupa.
5. Jak wygląda leczenie bruksizmu?
Zastrzyki z toksyną botulinową sprawdzą się bez względu na przyczynę bruksizmu. Jeżeli został on spowodowany przez problemy ortodontyczne, konieczna może okazać się ich korekta. U niektórych osób zaleca się także konsultację z psychologiem, jeżeli bruksizm wystąpił jako reakcja na silny stres.
6. Czy aparat na zęby wyleczy bruksizm?
Aparat na zęby może wyleczyć bruksizm, jeżeli jego przyczyną jest wada zgryzu. W wielu przypadkach efekty są widoczne dopiero po latach. Toksyna botulinowa umożliwia natychmiastowe zaprzestanie niszczenia zębów, dlatego obie te kuracje często się łączy.
7. Czy w przypadku bruksizmu zastrzyki z toksyną botulinową są bezpieczne?
Jest to bezpieczny zabieg, a w naszej placówce wykonywany jest przez specjalistę laryngologa, dzięki czemu będą Państwo w dobrych rękach.
8. Czy do zabiegu trzeba się specjalnie przygotowywać?
Nie, przed wstrzykiwaniem toksyny botulinowej nie jest konieczne wcześniejsze przygotowywanie się.
9. Czy są specjalne zalecenia po zabiegu?
Nie, po wstrzyknięciu toksyny botulinowej można powrócić do codziennych zadań.
10. Czy zastrzyki z toksyny botulinowej wystarczą w leczeniu bruksizmu?
W wielu przypadkach zastrzyki z toksyny botulinowej mogą stanowić jedyną metodę leczenia bruksizmu. Jeżeli jednak doszło już do znacznego uszkodzenia zębów, konieczne będzie również leczenie stomatologiczne.
Bibliografia
1. M. Ziółkowska-Kochan, J. Kochan, D. Pracka, W. Dróżdż, A. Borkowska, Bruxism – a multidisciplinary problem, Czas. Stomatol., 2007
2. M. Mankiewicz, H. Panek, Występowanie parafunkcji narządu żucia u młodocianych, Dent. Med. Probl. 2005