Aktualności

Niedrożność nosa – z tą sytuacją spotkał się chyba każdy. Jest to sytuacja, w której powietrze nie może przepływać swobodnie przez nos. Może to dotyczyć zarówno tylko jednej dziurki, jak i obu. Problem pojawia się pod wpływem różnych czynników: alergii, infekcji lub np. skrzywienia przegrody – może mieć zarówno charakter przejściowy, jak i stały. Dodatkowo, niedrożny nos u dziecka może być efektem zatkania go ciałem obcym. Z kolei niedrożny nos u niemowlaka to najczęściej rezultat wystąpienia wady rozwojowej lub urazu podczas ciąży i porodu.

Jeśli doskwiera Ci niedrożność nosa
Umów konsultację z naszym specjalistą dr n. med. Dmitry Tretiakow
+48 794 795 738

Niedrożny nos – przyczyny

niedrożność nosaNiedrożność nosa przyczyny ma bardzo zróżnicowane. Najczęściej są to infekcje oraz alergie. Pozostałe to:

  • nieżyt polekowy nosa,
  • polipy nosa,
  • ciało obce (szczególnie niedrożność nosa u dzieci),
  • wady rozwojowe,
  • nieżyt naczynioruchowy nosa,
  • nowotwory,
  • krzywa przegroda nosowa,
  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Dr Dmitry TretiakowUpośledzenie drożności nosa jest objawem wielu chorób nosa i zatok przynosowych. Choroby ogólnoustrojowe takie jak ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (dawniej choroba Wegenera), choroby autoimmunologiczne, IgG4-zalezne również mogą powodować upośledzenie oddychania przez nos. Zespół pustego nosa jako powikłanie po operacjach nosa powoduje uczucie niedrożności nosa, mimo dużej przestrzeni w jamie nosa do oddychania. Z tego wynika, że niedrożny nos może być nie tylko z powodów banalnych ale czasami wymaga wnikliwej analizy i diagnostyki lekarza otolaryngologamówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Niedrożność nosa – objawy

Poza oczywistym symptomem, jakim jest uczucie zatkanego nosa, istnieje szereg innych objawów. W przypadku infekcji oraz alergii będzie to wydzielina, czasem kaszel, kichanie oraz ogólne złe samopoczucie. Jeżeli jednak jest to niedrożny nos bez kataru i alergii, pojawić może się dodatkowo ból, krwawienie, wyciek ropy, a także powiększenie węzłów chłonnych. W wielu ze wspomnianych przypadków może być to jednostronna niedrożność nosa, jak i obustronna niedrożność.

Jeśli odczuwasz niedrożność nosa – zadzwoń i umów wizytę u laryngologa +48 794 795 738

Niedrożność nosa – rodzaje

Jeżeli jest to niedrożność nosa bez kataru, to można ją podzielić na dwa rodzaje:

  • normalna niedrożność nosa: jest to niedrożność o charakterze przejściowym.

Wyróżnia ją faza zatkania i faza odetkania. To efekt rozszerzania się wewnętrznych naczyń krwionośnych nosa, co powoduje niedrożność oraz obkurczania, co powoduje udrażnianie. Taki cykl to kwestia od godziny do czterech godzin. Co istotne, taka niedrożność jest jednostronna,

  • nietypowa niedrożność nosa: w tej sytuacji uczucie zatkania jest ciągłe.

Co istotne, nosa nie należy odtykać samodzielnie, powinno się zgłosić do lekarza jak najszybciej. W tym przypadku problem może dotyczyć zarówno jednego, jak i obu nozdrzy.

Niedrożny nos – domowe sposoby

zapchany nosNiedrożny nos to uciążliwy problem, ale na szczęście objawy można łagodzić w domowym zaciszu. Świetnym sposobem jest stosowanie roztworu soli lub wody morskiej w formie kropli lub sprayu. Taki preparat pomoże udrożnić nos, ale nie wysusza śluzówki nosa i nie powoduje uzależnienia.

Niedrożność nosa pomogą zredukować inhalacje. Do około 2 litrów wrzątku należy dodać łyżkę soli. Dodatkowo można zastosować kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Taki domowy zabieg pomoże udrożnić nos i oczyścić zatoki.

Łagodząco sprawdzi się także stosowanie nawilżacza powietrza. Do urządzenia, poza wodą, można dodać kilka kropli ulubionego olejku. Sprawdzi się np. szałwiowy lub tymiankowy. Dzięki temu uzyskamy dodatkowo właściwości przeciwzapalne.

Niedrożność nosa – leczenie operacyjne

W niektórych przypadkach niedrożności nosa konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Do takich wypadków można zaliczyć chociażby polipy oraz przerost małżowin. Wówczas wykorzystuje się nowoczesne metody redukcji nadmiaru tkanki za pomocą np. fal radiowych, dzięki czemu zabieg jest mniej inwazyjny niż w przypadku tradycyjnej chirurgii.

kochnoplastykaKolejnym takim przypadkiem jest skrzywienie przegrody nosa. W takich wypadkach wykonuje się septoplastykę. Podczas tego zabiegu chrząstkę oddziela się od błony śluzowej, a następnie koryguje jej kształt i rozmiar.

Umów się na konsultację z laryngologiem w Lifemedica  +48 794 795 738

W sprawie powyżej wspomnianych zabiegów mogą się Państwo skonsultować ze specjalistą laryngologiem w Lifemedica. Początkiem skutecznego leczenia zawsze jest właśnie konsultacja z lekarzem specjalistą – laryngologiem. Szczegółowy wywiad z pacjentem oraz podstawowe badania pozwalają na skuteczne zdiagnozowanie problemu, a co za tym idzie – podjęcie skutecznego leczenia.

Bibliografia

1. Buczyłko K: Non-allergic rhinitis. Advances in Dermatology and Allergology [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2009, s. 369-371
2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
3. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32
4. Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, 42-49