Zabiegi

Operacja przegrody nosowej stanowi jedną z najczęściej stosowanych procedur laryngologicznych. Określana jest również jako septoplastyka lub plastyka przegrody nosa. Polega na korekcji kształtu przegrody nosa, która uległa skrzywieniu zarówno pod wpływem czynników wrodzonych, jak i nabytych. Najważniejsza korzyścią jest poprawa drożności nosa i w efekcie poprawa komfortu życia.

Operacja przegrody nosowej – wskazania

krzywa przegrodaW przypadku operacji przegrody nosowej przeciwwskazaniem nie jest samo skrzywienie, ale problemy wynikające z tej sytuacji – takie, jak:

  • trudności z oddychaniem,
  • bezdechy senne,
  • częste bóle głowy,
  • problemy z oddychaniem przez nos,
  • infekcje zatok.

Przyczyn skrzywienia przegrody może być wiele. Najczęściej jest to uraz, wada rozwojowa lub uszkodzenie powstałe podczas porodu.

dmitry-tretiakow-miniNajczęstsze wskazania do operacji przegrody nosowej to upośledzenie oddychania przez nos, chrapanie oraz bezdechy podczas snu – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog)

Septoplastyka – dlaczego powinno się operować przegrodę?

Operacja przegrody nosowej nie tylko podnosi komfort codziennego życia, ale pozwala przede wszystkim na uniknięcie poważniejszych problemów.

dmitry-tretiakow-miniNiedrożność nosa najczęściej spowodowana jest przez właśnie skrzywienie przegrody. Taki stan może powodować przewlekłe zapalenie zatok przynosowych oraz zapalenie błony śluzowej nosa. To z kolei może skutkować pojawieniem się polipów. Ponadto oddychanie przez nos może powodować niedotlenienie, zmęczenie, senność dzienną oraz chrapanie – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog)

Zabieg przegrody nosowej. Co gdy nie zostanie wykonamy, pomimo wskazań?

Zabieg przegrody nosowej nie powinien być odkładany, gdyż to nie sprawi, że problem sam zniknie, a wręcz odwrotnie. Powstać mogą nieodwracalne zmiany.

dmitry-tretiakow-miniTak naprawdę wiele osób ma w pewnym stopniu skrzywioną przegrodę, ale najważniejsze jest to, czy mamy problemy z oddychaniem. Jeżeli tak, to należy jak najszybciej zdecydować się na operację, ponieważ jest to nieodwracalny proces i zaburzenia oddychania będą się tylko pogłębiać – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog)

Przeciwwskazania – operacja przegrody nosowej

Także w przypadku operacji przegrody nosowej istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegów takie, jak:

  • ostre zapalenie błony śluzowej nosa,
  • ostre zapalenie zatok,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • infekcja o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym.

Co zrobić przed zabiegiem?

Zanim wykonana zostanie septoplastyka, konieczna jest konsultacja z lekarzem laryngologiem. Przeprowadza on wywiad z pacjentem, a także zleca wykonanie dodatkowych badań krwi. Poza tym należy:

  • zadbać o zdrowie,
  • odstawić leki, które obniżają krzepliwość krwi,
  • być na czczo w dniu zabiegu.

Jak przebiega prostowanie przegrody nosowej?

Prostowanie przegrody nosowej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Pobyt w szpitalu obejmuje jeden dzień, w specjalnych przypadkach mogą być to dwa dni. Zabieg wykonuje się przez nozdrza – od zewnątrz nie robi się żadnych nacięć. Najpierw nacinana jest błona śluzowa przegrody nosowej, a następnie błonę śluzową oddziela się od chrząstki, którą następnie się koryguje. Na koniec zakłada się szwy, które stabilizują nowy kształt oraz zakładane są opatrunki.

Dr Dmitry TretiakowPlastyka przegrody nosa jest dość skuteczną metodą leczenia. W rękach doświadczonego chirurga poziom skuteczności sięga poziomu 90-95%, ryzyko powikłań do 10%. Najczęściej to krwawienie z nosa we wczesnym okresie po operacji, zwykle pierwsze 3 dni. Nie każde powikłanie w okresie pooperacyjnym skutkuje niepowodzeniem tego leczeniamówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Jakie są zalecenia po zabiegu i czego można się po nim spodziewać?

Septoplastyka nie wiąże się z długotrwałą rekonwalescencją. Po operacji konieczne jest zażywanie antybiotyków, leków przeciwbólowych oraz przeciwkrwotocznych. Następnego dnia zdejmuje się opatrunki.

Przez około 2 – 3 tygodnie nie można wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego, trzeba unikać lotów samolotem, nurkowania oraz sauny. Przez 3 – 4 tygodnie należy samodzielnie pielęgnować jamę nosa.

Przez 6 tygodni o operacji odbywa się 2 – 3 kontrole u laryngologa. Regularne kontrole pozwalają na uniknięcie zrostów w jamie nosowej, a cały proces gojenia jest pod kontrolą.

Korekta przegrody nosowej. Jakie są możliwe skutki uboczne?

Każdy zabieg, także zabieg przegrody nosowej, może wiązać się z powikłaniami. Można je ograniczyć ich ryzyko poprzez korzystanie z usług profesjonalnej placówki oraz regularne kontrole.

dmitry-tretiakow-miniPrawdopodobieństwo powikłań po operacji przegrody nosowej jest nieduże i plasuje się na poziomie około 3-5%. Jest to przede wszystkim perforacja przegrody nosa, krwiak przegrody nosa, zrosty w jamie nosa, a także ponowne skrzywienie przegrody nosa w trakcie gojenia po operacji – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog)

Operacja przegrody nosowej – cena

Sprawdź cennik lub zadzwoń

FAQ – operacja przegrody nosowej

1. Czy operacja przegrody nosowej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym?
Operacja przegrody nosowej najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Rzadko stosuje się znieczulenie miejscowe – najczęściej w mniej skomplikowanych przypadkach.

2. Ile trwa operacja przegrody nosowej?
Septoplastyka w znieczuleniu ogólnym to kwestia 40 – 60 minut. W przypadku znieczulenia miejscowego jest to 30 – 40 minut.

3. Ile trwa rekonwalescencja po operacji przegrody?
Proces gojenia trwa około 5-6 tygodni i dopiero wtedy można oceniać rezultaty zabiegów. W następną dobę po zabiegu zdejmowany jest opatrunek, ale przez około 3 tygodnie należy samodzielnie dbać o jamę nosową. Przez 6 tygodni trzeba odbywać regularne kontrole, ale do normalnego trybu życia można powrócić po 3 tygodniach.

4. Czy po operacji przegrody nosowej dostaje się zwolnienie lekarskie?
Po operacji dostaje się zwolnienie lekarskie, a jego długość zależy od trybu pracy. W przypadku pracy biurowej wystarczy kilka dni, ale osoby pracujące fizycznie będą potrzebować trzytygodniowego zwolnienia.

5. Czy po operacji przegrody nosowej widać jakieś rany?
Nie, w przypadku operacji przegrody nie ma widocznych ran, ponieważ wszystkie cięcia wykonywane są wewnątrz nosa. Niewidoczne są także szwy. Jedyne, co jest widoczne, to tamponada, która jednak usuwana jest w dobę po operacji.