Zabiegi

Przerost małżowin nosowych – plastyka zabiegowa małżowin nosowych. Plastyka dolnych małżowin nosowych – inaczej konchoplastyka. Zabieg występuje również pod nazwą mukotomia i polega na obustronnym zmniejszeniu przerośniętych małżowin nosowych dolnych. Jego wykonanie zwiększa drożność nosa, co pozwala zredukować problemy z oddychaniem, takie jak: chrapanie, bezdech senny, częsty nieżyt nosa. Konchoplastyka pozwala zwalczyć także bóle głowy, które zwykle towarzyszą tym dolegliwościom.

Czym są małżowiny nosowe dolne?

małzowina nosowa dolnaMałżowiny nosowe dolne to uwypuklone części bocznych ścian jamy nosowej.

Ich charakterystyczną cechą jest silne unaczynienie, dzięki czemu doskonale ogrzewają, oczyszczają i nawilżają powietrze, którym oddychamy. Zapobiega to przedostawaniu się pyłków i innych zanieczyszczeń do płuc, przeciwdziałając infekcjom i chroniąc organizm.

Przerost małżowin nosowych – przyczyny

Proces oczyszczania powietrza przez nos nie zawsze przebiega prawidłowo. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji gdy mamy do czynienia z przerostem małżowin nosowych. Może on być wynikiem wady wrodzonej, urazu mechanicznego, ale także konsekwencją:

 • alergii,
 • często występujących infekcji,
 • nadużywania kropli do nosa.

Zmiany które ulegną utrwaleniu, mogą prowadzić do takich schorzeń i dolegliwości, jak: krwawienia z nosa, bóle głowy, bezdech senny, a nawet astma.

Plastyka małżowin nosowych – wskazania

Plastyka małżowin nosa wskazana jest przede wszystkim wtedy, gdy występuje przerost małżowin nosowych. Zabieg jest polecany także w przypadku:

 • problemów z chrapaniem oraz bezdechem sennym,
 • częstych lub przewlekłych infekcji górnych dróg oddechowych,
 • ciągle powtarzającym się uczuciu zatkanego nosa,
 • trudności ze swobodnym oddychaniem,
 • dużego nasilenia objawów alergii,
 • osłabionego węchu,
 • uzależnienia się od stosowania kropli do nosa.

Plastyka małżowin nosowych – przeciwwskazania

konchoplastykaPlastyka małżowin nosa nie powinna natomiast być wykonywana gdy pacjent:

 • przyjmuje leki o działaniu rozrzedzających krew,
 • ma aktywną infekcję górnych dróg oddechowych lub opryszczkę wargową,
 • ma gorączkę lub podwyższoną temperaturę,
 • cierpi z powodu złego ogólnego stanu zdrowia.

Korekcja małżowin nosowych – przygotowanie

Nim korekcja małżowin nosowych zostanie wykonana, niezbędne są wcześniejsze konsultacje z laryngologiem, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i wykonaniu badań oraz zleceniu dodatkowych testów z krwi, podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu.

Jak wygląda zmniejszenie/korekta małżowin nosowych w Lifemedica?

Po zakwalifikowaniu do zabiegu zmniejszenia małżowin nosowych przez specjalistę laryngologa, informuje on pacjenta o dalszych krokach. Zabieg wykonujemy z zastosowaniem nowoczesnych technik:

 • diatermia radiofalowa RaVoR: z zastosowaniem fal o częstotliwości 4 Mhz i wysokiej temperatury na poziomie 90° – 100°C. Na skutek ich działania powstaje jałowy stan zapalny, a następnie (po upływie kilku tygodni) włóknisto-bliznowate struktury, które ściągają i usztywniają tkanki nosowych małżowin,
 • koblacja: technika ta jest połączeniem fal radiowych z działaniem temperatury w wysokości 40° – 70°C. Metoda ta pozwala na bardzo precyzyjne oddzielenie tkanek (które zostają odparowane). Po zabiegu brak otwartych ran, co zapewnia pacjentowi komfort oraz krótszy okres rekonwalescencji.

Rutynowa konchoplastyka jest przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym (rzadziej w ogólnym) i trwa około pół godziny.

Dr Dmitry TretiakowPlastyka małżowin nosowych dolnych jest skuteczną metodą leczenia upośledzenia drożności nosa w wyniku nadużywania kropli obkurczających do nosa, w przebiegu alergicznego nieżytu nosa, nieżytu naczynioruchowego i przerostu małżowin nosowych dolnych. W przypadku alergicznego nieżytu nosa metoda stosuje się jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego w źle kontrolowanych przypadkach natomiast nigdy jako leczenie izolowanemówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Plastyka małżowin nosowych – zalecenia pozabiegowe

mukotomia ravorPo zabiegu z wykorzystaniem diatermii radiofalowej RaVoR otolaryngolog nie stosuje opatrunku do nosa, ponieważ ta metoda pozwala na zahamowanie krwawienia już podczas zabiegu, przeciwdziała też jego wystąpieniu po operacji. Przez dwa tygodnie po konchoplastyce można spodziewać się mniejszej drożności nosa, ze względu na wtórny obrzęk błon śluzowych, spowodowany interwencją chirurgiczną.

Występowanie surowiczej wydzieliny z dodatkiem krwi, przez kilka dni po zabiegu jest naturalną reakcją organizmu, nos natomiast nie boli. W ciągu 2-3 tygodni należy unikać intensywnego wysiłku, lotów samolotem, nurkowania, gorących kąpieli czy sauny. Przez około miesiąc trzeba pielęgnować nos według zaleceń lekarza. Gojenie trwa około 6 tygodni, dopiero po tym okresie można oceniać efekty zabiegu.

Plastyka małżowin nosowych – czy są możliwe skutki uboczne?

Plastyka małżowin nosowych z wykorzystaniem diatermii radiofalowej RaVoR lub koblacji wiąże się z minimalnym niebezpieczeństwem wystąpienia powikłań. Jednakże istnieje niewielkie ryzyko Możliwe skutki uboczne to: krwawienie z nosa oraz uczucie suchości, bądź ewentualnie zrosty pomiędzy małżowiną i przegrodą nosową. Warto mieć sytuację pod kontrolą i reagować jak najszybciej, w związku z tym trzeba systematycznie stawiać się na wizyty u laryngologa.

Plastyka małżowin nosowych – cena

Sprawdź cennik lub zadzwoń

FAQ – plastyka małżowin nosowych

1. Czy konchoplastykę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym czy ogólnym?
Zwykle stosuje się znieczulenie miejscowe, ogólne wykorzystywane jest sporadycznie, w pojedynczych przypadkach.

2. Czy konchoplastykę i septoplastykę można wykonywać jednocześnie?
Tak, jeśli są wskazania medyczne do obu procedur, to można przeprowadzić je podczas jednego zabiegu. Wówczas cała operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym.

3. Jak długo trwa plastyka małżowin nosowych w znieczuleniu miejscowym?
W znieczuleniu miejscowym plastyka małżowin nosowych dolnych trwa zazwyczaj od 20 do 30 minut.

4. Jak długo trwa rekonwalescencja po plastyce małżowin nosowych dolnych?
Po 3-4 tygodniach można zaprzestać oszczędzającego trybu życia na rzecz pełnej aktywności sprzed zabiegu. Całkowite wygojenie tkanek następuje około półtora miesiąca po plastyce małżowin i dopiero wówczas można oceniać jej rezultaty.

5. Czy po plastyce małżowin nosowych będę potrzebował zwolnienia z pracy?
W przypadku siedzącej pracy umysłowej wystarczy przez kilka dni pozostać w domu. Pracownicy fizyczni będą potrzebowali jednak około 3 tygodni zwolnienia lekarskiego.

6. Czy po konchoplastyce będę mieć widoczne blizny?
Konchoplastyka nie pozostawia żadnych blizn. Zabieg przeprowadza się od wewnątrz, zatem powierzchnia skóry pozostaje nienaruszona.

Bibliografia

1. G. Namysłowski, W. Ścierski, Chirurgia laserowa w chorobach nosa i zatok, Otorynolaryngologia, 2003, 2(1), 21-25