Poradnie

Poradnia hematologiczna

Szybko rozwijająca się hematologia to dziedzina medycyny, która pozawala na coraz lepsze leczenie chorób krwi. Poznawanie szczegółów chorób oraz schorzeń jej dotyczących możliwe jest nie tylko dzięki stale poszerzanej wiedzy specjalistów w takim miejscu jak Poradnia hematologiczna Centrum Zdrowia Lifemedica, ale również możliwości użytkowania nowoczesnego sprzętu.

Nasi lekarze regularnie uczestniczą w krajowych i międzynarodowych sympozjach, konferencjach i szkoleniach, dzięki czemu są na bieżąco z najnowszymi nowinkami oraz osiągnięciami naukowymi. Znacząco ułatwia to codzienną praktykę lekarską i możliwości pomocy pacjentom. Hematologia wciąż szybko się bowiem rozwija, a leczenie wielu chorób krwi nie jest jeszcze możliwe. Następują jednak dynamiczne zmiany zarówno w zakresie profilaktyki, diagnostyki, jak i możliwości terapeutycznych.

Dlatego tak istotne jest zatrudnianie specjalistów, którzy chcą się rozwijać i podnosić swoje umiejętności. To polepsza jakość terapii, a także zaufanie do lekarzy z Poradni hematologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku. Niebagatelne znaczenie ma oczywiście połączenie wiedzy i doświadczenia z wykorzystaniem wysokospecjalistycznej aparatury medycznej.

Krwiotwórcze komórki macierzyste

Poradnia hematologiczna to jednak miejsce, w którym nie tylko leczymy choroby krwi, ale również zajmujemy się immunologią, epidemiologią czy farmakologią chorób krwi. Etiologia wielu z nich nie jest bowiem jeszcze znana. Wciąż badane są powiązania genetyczne czy wpływ trybu życia na zmiany w szpiku kostnym. To właśnie w szpiku powstają bowiem komórki krwi.

Z pewnością mają tu znaczenie krwiotwórcze komórki macierzyste. Występują one zarówno w szpiku, jak i w krwi obwodowej, gdzie jednak ich liczba jest śladowa, blisko stokrotnie mniejsza niż w szpiku. Komórki pozyskuje się również z krwi pępowinowej. Ich rola jest nieoceniona, bo pozwalają na dojrzewanie, ale też różnicowanie i samoodnawianie. Tymczasem niektóre choroby krwi są następstwem starzenia się się organizmu. Komórki, które dzielą się przez 3-4 lata, po tym okresie zaczynają przechodzić zmiany. Zmniejsza się ich ilość, nowe komórki są coraz słabsze. Ocenia się, że w wieku 60 lat człowiek w średnim stanie zdrowia ma nawet dwukrotnie mniej komórek czynnego szpiku. Zamiast nich pojawia się natomiast tkanka łączna i tłuszczowa.

Poradnia hematologiczna w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku

Zdecydowanie najczęściej diagnozujemy niedokrwistość, czyli anemię. To choroba, która skutkuje zmniejszeniem się poziomu hemoglobiny i erytrocytów we krwi. Jej najczęstsze przyczyny to upośledzenie wytarzania erytrocytów (niedoborowe, hipoplastyczne, aplastyczne, dysplastyczne) lub krótszy czasu życia erytrocytów. Łatwo to zbadać, bo wystarczy do tego badanie krwi. Jeśli u osób dorosłych zawartość hemoglobiny spadnie poniżej 13 g/dl u mężczyzn oraz poniżej 12 g/dl u kobiet, możemy mówić o anemii. Często towarzyszy jej deficyt żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego.

Diagnozujemy, leczmy i zapobiegamy również granulocytopenii i agranulocytozie. Wśród popularnych chorób hematologicznych jest także płytkowe skazy krwotoczne, nadpłytkowości, zespoły mieloproliferacyjne (przewlekła białaczka szpikowa, czerwienica prawdziwa, osteomielofibroza, nadpłytkowość pierwotna) oraz oczywiście nowotwory szpiku kostnego, czyli białaczki, także złośliwe.