Poradnie

Nietrzymanie moczu to problem nawet 3-4 milionów kobiet w Polsce. Mimo tego mniej niż połowa korzysta z pomocy lekarskiej. Często jest to problem wstydliwy, albo lekceważony. Poradnia nietrzymania moczu Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku to miejsce w którym możesz liczyć na fachową pomoc specjalistów w zakresie wszystkich chorób dotyczących układu moczowego.

Warto pamiętać, że nietrzymanie moczu można leczyć. Trzeba jednak zgłosić się do specjalisty, który leczy dzieci, kilkunastoletnie dziewczynki oraz dorosłe kobiety. Wbrew pozorom, nietrzymanie moczu towarzyszy nie tylko kobietom w średnim wieku. Jest to dolegliwość pojawiająca się również u młodszych, a także u chłopców i mężczyzn. Zdecydowanie najczęściej chorują jednak kobiety.

Dolegliwości pojawiają się częściej u kobiet, które są – często ze względu na własne życiowe wybory – w grupie ryzyka.

Nietrzymanie moczu jest częstsze u osób z nadwagą, palących papierosy, mających zaparcia. Zdarza się także w wyniku przebytej ciąży i porodu. Szczególnie uważać powinny osoby prowadzące siedzący tryb życia, a także wykonujące ciężką pracę fizyczną.

Poradnia nietrzymania moczuNietrzymanie moczu można wyleczyć

W przypadku zdiagnozowania nietrzymania moczu, ważne jest szybkie rozpoczęcie terapii. Zależy ona od tego jaką formę przybrała choroba. Może występować bowiem w postaci wysiłkowej, z parć nagłych oraz przybierać mieszaną postać nietrzymania moczu. Specjaliści z Poradni nietrzymania moczu Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku potrafią ją określić i indywidualnie dobrać najbardziej skuteczną terapię. Na stałe współpracujemy bowiem z lekarzami, zajmującymi się urologią, ginekologią, fizjoterapią, a także psychoterapią. Zap
ewniamy kompleksową opiekę, a dzięki holistycznemu podejściu do teoretycznego minimum ograniczamy ryzyko powikłań.

Leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu najczęściej występuje jako wysiłkowe. Pojawia się ono w wyniku wykonywania ćwiczeń i czynności, które zwiększają ciśnienie wewnątrz jamy brzucha. To m.in. wchodzenie po schodach, podnoszenie ciężarów, a nawet kichanie i kaszel. Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się u ok. 40% pacjentów.  Również duża grupa, sięgająca 33% pacjentów uskarża się na naglące nietrzymanie moczu. Charakteryzuje się ono koniecznością oddawania moczu nawet wtedy, gdy pęcherz moczowy wypełniony jest tylko w części. Może się to kończyć oddawaniem moczu co kilkanaście minut, co znacząco obniża komfort życia.

Leczenie nietrzymania moczu

Nie zawsze nietrzymanie moczu trzeba leczyć operacyjnie. Możliwe są również ćwiczenia mięśni dna miednicy, połączone z farmakoterapią. Można wykonać też zabieg podwieszenia cewki moczowej z użyciem syntetycznej taśmy. Ćwiczenia z fizjoterapeutą przyniosą skutek, jeśli choroba została odpowiednio wcześnie zdiagnozowana. Mimo tego trzeba je wykonywać dość długo. Mięśnie zostaną wzmocnione po ok. 3 miesiącach regularnych ćwiczeń. Gdy nie przyniesie to rezultatów, możliwe są jeszcze: elektryczne stymulowanie mięśnia dna miednicy mniejszej, stożki dopochwowe, pessaria, trening pęcherza moczowego, jak również farmakoterapia, w tym toksyna botulinowa. Stosuje się również laserowe leczenie nietrzymania moczu.